Sejm wybrał w ubiegłym tygodniu - zgłoszonych przez PiS - Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatury zgłoszone przez PiS wywołały krytykę m.in. przedstawicieli opozycji. Przypominali oni m.in., że Piotrowicz był w PRL prokuratorem.

Reklama

Wiceszef MS Sebastian Kaleta pytany w środę w Sejmie o Piotrowicza wyraził zadowolenie, że w końcu media w Polsce dostrzegają fakt, że przynależność, nawet krótkotrwała, do PZPR stanowi rysę na karierze zawodowej konkretnej osoby, która musi się z tego tłumaczyć. "O ile mi wiadomo, pan prezes (Andrzej) Rzepliński nie musiał się z tego tłumaczyć i szereg innych osób ważnych w Trybunale Konstytucyjnym również się z tego aktualnie nie musi tłumaczyć, a musi się tłumaczyć pan Piotrowicz" - wskazał.

Kaleta wskazał, że dzięki temu, że taka "okoliczność" jest przez media dostrzegana, można bardzo rzetelnie przyjrzeć się czynom poszczególnej osoby i dokonać oceny jej zachowań. "I o ile fakt bycia w PZPR przez pana Piotrowicza jest rzeczywiście skazą na jego życiorysie, to jednak zachowania, które są mu błędnie przypisywane przez niektóre media, nie miały miejsca" - podkreślił.

Kaleta podkreślił jednocześnie, że Piotrowicz zaczął awansować w strukturze prokuratury dopiero po '89 roku. Materiały źródłowe, które czytałem w tej sprawie, wskazują na fakt, że przyczyną tego było godziwe zachowanie w trakcie procesów politycznych, które próbowano mu przekazywać, ale nie chciał ich prowadzić, pokazują, że nie był wiernie oddany uciskaniu Polaków w systemie komunistycznym - dodał.

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.

W kończącej się kadencji posłowie opozycji wielokrotnie przywoływali kwestię pracy Piotrowicza w prokuraturze w l.80. i pytali np. o sprawę opozycjonisty z czasów PRL, działacza "S" Antoniego Pikula. Pod koniec 2016 r. TVN24 podał, że dotarł do akt IPN, z których wynika, że Piotrowicz podpisał się pod aktem oskarżenia przeciwko Pikulowi - który został oskarżony w stanie wojennym o nielegalne rozprowadzanie ulotek.

Pytany o to, Kaleta powiedział, że ze wstępnych informacji wynika, że przed 2015 rokiem oceniano tę sytuację, jako taką, która doprowadziła w konsekwencji do lepszej sytuacji osoby, której dotyczyła ta sprawa. Potem pan Piotrowicz bardzo aktywnie brał udział w reformie sądownictwa i odnoszę wrażenie, że pewne interpretacje zdarzeń z tego powodu uległy zmianie - powiedział. Dodał, że osoba, o której mowa, była aktywna politycznie po drugiej stronie niż PiS. Historycznie stwierdzam, że przed 2015 rokiem te informacje były inaczej prezentowane, niż w czasie, kiedy pan Piotrowicz zajmował się reformą sądownictwa - dodał.