Z opublikowanego w poniedziałek w tygodniku "Sieci", a zrealizowanego dla portalu wpolityce.pl sondażu wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 39 proc. poparcia badanych, Koalicja Obywatelska - 28 proc., a Lewica na 9 proc. badanych. Na Konfederację oraz Polskę 2050 zagłosowałoby po 8 proc. badanych.

Reklama

Powyżej progu wyborczego znalazło się jeszcze PSL z wynikiem 5 proc., a poniżej Kukiz'15 z 1 proc. 0 proc. badanych zadeklarowało głosowanie na Porozumienie, a 2 proc. - na inne ugrupowanie.

Pytano też o Jana Pawła II

W sondażu zadano również pytanie: Czy święty Jan Paweł II jest dla Pani/Pana ważną postacią?Pozytywnej odpowiedzi udzieliło 74 proc. badanych, z czego dla 47 proc. "zdecydowanie" jest ważną postacią, a dla 27 proc. "raczej" ważną. Negatywną odpowiedź zadeklarowało 17 proc., z czego dla 9 proc. święty Jan Paweł II "zdecydowanie" nie jest ważną postacią, a dla 8 proc. "raczej" nie jest. 9 proc. nie umiało ocenić, czy jest on dla nich ważną postacią.

Co Polacy sądzą o wojnie w Ukrainie?

Koleje dwa pytania dotyczyły wojny w Ukrainie. Pierwsze z nich brzmiało: Czy zgadza się Pani/Pan z opinią, że ukraińscy żołnierze walczą teraz również o wolność Polski?

Pozytywnej odpowiedzi udzieliło na nie 55 proc. badanych, z czego 25 proc. "zdecydowanie" się zgodziło, a 30 proc. "raczej" się zgodziło. Negatywnej odpowiedzi udzieliło 27 proc. badanych, w tym 14 proc. "zdecydowanie" się nie zgadza z tą opinią, a 13 proc. "raczej" się nie zgadza. 18 proc. wskazało, że nie potrafi udzielić dokładnej odpowiedzi.

Reklama

Drugie pytanie brzmiało: Jak się Pani/Panu wydaje - czy Polsce i Ukrainie uda się wspólnie stworzyć trwałą zaporę dla Rosji? 35 proc. badanych wybrało odpowiedź "Tak, idziemy w dobrą stronę, fundamenty są bardzo solidne". Odmienne zdanie miało 31 proc. badanych, którzy odpowiedzieli: "Nie, to wciąż niepewny scenariusz, skończy się na słowach". 34 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 7 do 10 kwietnia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1052 osoby.