W Brukseli we wtorek odbywa się posiedzenie Rady UE ds. Ogólnych. Minister Bodnar ma na nim przedstawić plan działania dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości. - Na dzisiejszym posiedzeniu ds. ogólnych będę przedstawiał plan działania w kontekście przywracania praworządności. To jest plan działania, na który czekają Polacy. To jest plan działania, za którym opowiedzieli się obywatele w czasie wyborów 15 października, ale także o który upominali się przez te wiele lat walcząc na ulicach, protestując. Upominając się o niezależność sądownictwa, o niezależność prokuratury - podkreślił Bodnar.

Reklama

Wyjaśnił, że ten plan składa się z zestawu ustaw, które muszą być przyjęte przez Sejm. - Dotyczą statusu Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, dotyczą także statusu sądów powszechnych, rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratury generalnej. Zamierzam przekonać, że jeżeli to wszystko zrobimy, to Polska nie powinna być objęta art. 7. (Traktatu o Unii Europejskiej); że nie ma potrzeby aby utrzymywać w stosunku do Polski procedurę, jeżeli wszyscy w Polsce jesteśmy absolutnie zaangażowani w to, aby przywrócić praworządność - zapowiedział minister sprawiedliwości.

Pytany przez dziennikarzy, jak ocenia szanse na przyjęcie ustaw, skoro zależy to także od podpisu prezydenta Dudy, odparł: - Podpis prezydenta, to jest ten element niezależny, natomiast my mamy nasze zadanie domowe do wykonania. Od nas zależy proces legislacyjny, od rządu zależy przyjęcie odpowiednich projektów ustaw, negocjowanie ich także ze społeczeństwem obywatelskim. Oczywiście będziemy przekonywać pana prezydenta, żeby te poszczególne ustawy były podpisywane.

Jourova: Nie przesądzam o decyzji KE…

Jak poinformowała Jourova, Bodnar przedstawi "plan działania, którego celem jest cofnięcie reformy wymiaru sprawiedliwości wprowadzonej przez rząd PiS". - Po sześciu latach rozmów w ramach art.7 to pierwszy pozytywny krok, który może zakończyć się zamknięciem procedury art. 7 - powiedziała Jourova dziennikarzom.

Dodała, że jednocześnie nie przesądza o decyzji Komisji Europejskiej. Zaznaczyła, że ważne jest też to, co kraje członkowskie powiedzą na temat planu. Przekazała, że zmiany w Polsce powinny dotyczyć m.in. Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa. Jej marzeniem jest - jak podkreśliła - aby procedura art. 7 wobec Polski zakończyła się jeszcze w trakcie tej kadencji KE.

Reklama

Reynders: Zobowiązania Polski są "konkretne"

Z dziennikarzami we wtorek rano spotkał się też komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Jak powiedział, zobowiązania ze strony Polski są "konkretne", a Komisja Europejska bardzo szybko przedstawi ocenę, czy można zakończyć procedurę art. 7.

Dokonamy oceny różnych propozycji. Co jest bardzo jasne, mamy konkretne zobowiązania ze strony Polski dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. Pewne dokumenty są już na stole. Bardzo szybko przedstawimy ocenę, czy można zakończyć procedurę art. 7 wobec Polski. To, co jest bardzo ważne, to zobaczenie, jaka będzie reakcja wszystkich państw członkowskich na temat realnych zmian w Polsce - powiedział dziennikarzom Reynders.

Poinformował, że zobowiązania polskiego rządu są "bardzo imponujące". - Widziałem to podczas mojej wizyty w Warszawie. Będziemy kontynuować rozmowy w Brukseli - dodał komisarz.

Plan Bodnara

Kilka dni temu, po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą minister sprawiedliwości wyrażał nadzieję, że zakończenie zakończenie wobec Polski procedury art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej odbędzie się jeszcze przed wyborami do PE.

Niestrudzenie pracujemy nad przywróceniem najwyższych standardów demokratycznych i przywróceniem praworządności - mówił wówczas Adam Bodnar.

Art. 7 Traktatu o UE

Artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej dopuszcza możliwość zawieszenia praw członkowskich Unii Europejskiej (takich jak prawo głosu w Radzie UE), jeżeli kraj poważnie i uporczywie narusza zasady, na których opiera się UE, określonych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej: poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności oraz poszanowanie praw podstawowych, w tym praw osób należących do mniejszości.

Zgodnie z art. 7, na wniosek jednej trzeciej państw członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada, stanowiąc większością czterech piątych swoich członków, po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może określić, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia tych podstawowych zasad przez państwo członkowskie, i skierować do niego odpowiednie zalecenia.

Komisja Europejska wszczęła procedurę artykułu 7. wobec Polski w 2017 roku w reakcji na reformę wymiaru sprawiedliwości wprowadzoną przez ówczesny rząd.