Adwokat John Browne spotkał się z żołnierzem w wojskowym areszcie. On tego nie pamięta...pamięta to co było wcześniej tego wieczora i pamięta to co było później, ale nie pamięta tego co było w międzyczasie - powiedział po spotkaniu Browne.

Reklama

38-letni sierżant sztabowy Rober Bales, weteran czterech misji zagranicznych, stoi w obliczu oskarżenia o oddalenie się od swojej bazy w południowym Afganistanie 11 marca i zastrzelenie 16 afgańskich cywilów, w tym dziewięciorga dzieci i trzech kobiet. Masakra wywołała nowy, głęboki kryzys w stosunkach amerykańsko-afgańskich.

Bales nie został jeszcze formalnie oskarżony, ale według przedstawiciela armii, nastąpi to jeszcze przed końcem bieżącego tygodnia.

Jest jeszcze zbyt wcześnie aby określić jakie czynniki mogły odegrać rolę w tym incydencie. Zespół obrońców oczekuje na możliwość zapoznania się z materiałem dowodowym oraz zbadania danych medycznych i osobistych sierżanta Balesa a także przesłuchania świadków - powiedział wcześniej adwokat.

Według Browne'a, nie wydaje się aby Bales miał problemy z alkoholem lub osobiste, które mogły wpłynąć na jego postępowanie. Miał natomiast problemy finansowe, w tym dług hipoteczny od posiadanych nieruchomości, który przewyższył już ich wartość.

Wchodził też w konflikt z prawem. W 2002 roku został skazany za napad, a w 2008 roku nie udzielił pomocy ofiarom wypadku samochodowego.

Bales był dwukrotnie ranny podczas trzech poprzednich misji w Iraku. Do armii wstąpił pod wrażeniem ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku.

Żona Balesa, Karilyn, opublikowała oświadczenie, w którym wyraziła żal i współczucie dla rodzin ofiar w Afganistanie i zaapelowała o zrozumienie jej sytuacji. Nasza rodzina ma niewiele informacji, poza tym co czytamy i widzimy w mediach. To co donoszą całkowicie nie zgadza się charakterem człowieka, którego znam i podziwiam. Proszę o poszanowanie mojej sytuacji i tego, że nie mogę rzucić żadnego światła na temat tego co stało się tamtej nocy - głosi oświadczenie.

Żołnierz Rober Bales zastrzelił w Afganistanie 16 cywilów.

Czytaj więcej o zbrodni w Afganistanie>>>>

Reklama