Skala zatrzymań jest bezprecedensowa. Brak dokładnych szacunków na temat łącznej liczby uczestników demonstracji, ale pojawiły się już głosy, że to najliczniejsze w Rosji protesty od czasu wielotysięcznych manifestacji przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi z 2012 roku.

Reklama

Zatrzymania wciąż trwają w godzinach wieczornych w Moskwie, Petersburgu i Kazaniu. W Petersburgu protest dobiega końca i zatrzymania stały się szczególnie brutalne - podał portal Fontanka.ru.

95 osób zatrzymała policja w Nowosybirsku, po kilkadziesiąt w Stawropolu, Omsku, Soczi, Władywostoku, Niżnym Nowogrodzie - podaje portal OWD-Info, który opiera się na doniesieniach z ponad 100 miast, w tym z małych miejscowości.

W Nowosybirsku, Władywostoku i Rostowie nad Donem władze wszczęły sprawy karne w związku z demonstracjami, dotyczące m.in. użycia przemocy wobec policjantów i wezwań do masowych zamieszek.

Współpracowniczka Nawalnego zatrzymana

Policja w Moskwie zatrzymała w sobotę Lubow Sobol, współpracowniczkę opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Sobol zatrzymana została na placu Puszkina w centrum Moskwy podczas demonstracji w obronie Nawalnego, zwołanej przez jego zwolenników.

Władze ostrzegają demonstrantów

Każdy przypadek prowokacji wobec policji, a także niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy będzie przedmiotem dochodzenia - zapowiedziało MSW Rosji w sobotę w związku z demonstracjami, zwołanymi przez zwolenników Aleksieja Nawalnego. Rzeczniczka resortu Irina Wołk powiedziała, że w ten sposób MSW ostrzega obywateli planujących udział w publicznych zgromadzeniach, odbywających się bez zezwolenia. Każdy fakt prowokacyjnych działań wobec funkcjonariuszy organów ochrony prawa, którzy chronią porządek publiczny, bądź fakt niepodporządkowania się ich poleceniom, będzie odrębnie zbadany i wydana zostanie odpowiednia ocena prawna - powiedziała Wołk.

Wśród zatrzymanych żona Nawalnego

Julia Nawalna, żona opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, poinformowała w sobotę, że została zatrzymana w Moskwie, gdzie trwa demonstracja w obronie aresztowanego polityka. Nawalna zamieściła na Instagramie swoje zdjęcie z samochodu policyjnego. Następnie jednak rosyjskie media poinformowały, że Nawalna została wypuszczona z aresztu.

Do Moskwy jedzie kolumna wojskowa

Kolumnę sprzętu wojskowego zmierzającą do Moskwy zauważono w sobotę na drodze dojazdowej do rosyjskiej stolicy – poinformował korespondent niezależnego portalu Meduza. Portal pisze, że na razie nie wiadomo, czy pojawienie się sprzętu wojskowego na autostradzie M7 z kierunku wschodniego jest związane z planowaną w Moskwie akcją w obronie aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Protesty w Moskwie / PAP/EPA / MAXIM SHIPENKOV

Demonstracje w obronie aresztowanego polityka zapowiedziano na sobotę w 93 miastach Rosji. Władze ostrzegły, że zgromadzenia nie uzyskały zezwolenia i przypomniały o odpowiedzialności za udział w takich zgromadzeniach. W ostatnich dniach policja zatrzymywała organizatorów i aktywistów, niektórzy otrzymali już karę aresztu administracyjnego.