Kara śmierci z wykorzystaniem azotu

Jak donosi BBC, skazany za morderstwo Kenneth Eugene Smith - więzień w celi śmierci w Alabamie w Stanach Zjednoczonych - ma być poddany pierwszej w USA egzekucji z użyciem gazu azotowego w czwartek. Wniesiona w ostatniej chwili apelacja nie wstrzyma wykonania kary.

Reklama

Sąd Najwyższy USA i sąd apelacyjny niższej instancji odmówiły zablokowania tego, co prawnicy Smitha nazwali "okrutną i niezwykłą karą". Jak informuje BBC, azot będzie wpompowany do ciała przez maskę przez maksymalnie 15 minut.

Smith zamordował żonę kaznodziei na zlecenie

58-letni Smith został skazany w 1989 roku za zabójstwo na zlecenie. Jego ofiarą była żona kaznodziei, Elizabeth Sennett. Egzekucja w Alabamie zaplanowana jest na czwartek. Smith przebywa w celi śmierci od 1996 roku. Jego prawnicy usiłują kolejną apelacją odroczyć wykonanie kary.

Smith ma być pierwszą osobą skazaną na śmierć tą metodą w USA i - według Death Penalty Information Center - na całym świecie.

Smith nie był jedynym skazanym za morderstwo 45-letniej Sennett, jakie popełniono 18 marca 1988 roku. Ofiara została pobita przyrządem kominkowym i pchnięta nożem w klatkę piersiową i szyję, a jej śmierć upozorowano jako włamanie. Mąż ofiary, pogrążony w długach kaznodzieja, zaplanował morderstwo w celu przejęcia pieniędzy z ubezpieczenia. Popełnił samobójstwo podczas interwencji policji. Inny wykonawca zlecenia, John Forrest Parker, został stracony w 2010 roku.

Reklama

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka stwierdził, że zagazowanie Smitha może stanowić torturę lub inne okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie i wezwał do zaprzestania tego procederu.

Alabama ma jeden z najwyższych wskaźników egzekucji na mieszkańca w USA. W celi śmierci przebywa obecnie 165 osób.