Dwie osoby uniewinniono od zarzutu brania udziału w zbiegowisku - potwierdził rzecznik warszawskiego Sądu Rejonowego Praga-Południe Marcin Łochowski.

Reklama

Najsurowszy wyrok usłyszał mężczyzna, którego sąd skazał na dziewięć miesięcy pozbawienia wolności między innymi za udział w zbiegowisku. Z kolei kobieta, która rzuciła racą w policyjny samochód i znieważyła funkcjonariuszy została skazana na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Trzeci wyrok to kara dla osoby, która znieważyła funkcjonariusza i naruszyła nietykalność cielesną policjanta. Oskarżony został skazany na 10 miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych w wymiarze 30 godzin na miesiąc.

Ponadto sąd zasądził kilkaset złotych nawiązki dla poszkodowanych policjantów.

Marcin Łochowski zaznaczył, że jedna sprawa została odroczona, a trzy zostały zwrócone do prokuratury celem uzupełnienia postępowania dowodowego. Rzecznik dodał, że łącznie do sądu wpłynęło 15 wniosków o ukaranie, które dotyczyły 17 osób.

Podczas incydentów towarzyszących Marszowi Niepodległości 11 listopada w Warszawie rannych zostało 75 osób. Wśród poszkodowanych jest 51 policjantów. Do tej pory funkcjonariusze zatrzymali 276 osób, które brały udział w starciach.

W marszu organizowanym przez działaczy Ruchu Narodowego uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Policja szacuje tę liczbę na 30 tysięcy, a organizatorzy mówią nawet o 100 tysiącach.