W paczce znaleziono osiem sztuk motyli. Przesyłka miała zawierać obrazki o wartości 200 tengów kazachskich (czyli około 2 złotych).

Okazało się jednak, że w pudełku zapakowane były motyle należące do rodziny paziowatych i podlegają ochronie CITES. Był wśród nich między innymi paź jamajski, który może kosztować nawet powyżej 25 tysięcy złotych.

Motyle bez zezwolenia

Reklama

Nadawca nie dołączył do przesyłki wymaganych dokumentów.

Jak w swoim komunikacie informuje Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, w tym przypadku wraz ze zgłoszeniem celnym do odprawy, powinny zostać przedstawione oryginały zezwolenia importowego CITES oraz dokument CITES z kraju wywozu, odprawiony przez organy celne tego państwa.

Gratka dla kolekcjonerów. Paź jamajski wart 25 tysięcy

Jeden z ujawnionych w przesyłce motyli to niezwykle rzadki paź jamajski Papilio homerus, który jest krytycznie zagrożonym gatunkiem występującym wyłącznie na Jamajce. Jest gatunkiem endemicznym i żyje tylko w dwóch miejscach na wyspie.

kas.gov.pl

Liczebność jego populacji systematycznie spada między innymi ze względu na ogromną presję wywieraną przez kolekcjonerów.

Im rzadszy gatunek, tym jego czarnorynkowa wartość rośnie. Jeden okaz może kosztować nawet powyżej 6 000 USD, czyli około 25 tysięcy złotych.

Trzy motyle ptasioskrzydłe z Wysp Salomona

Wśród przemycanych okazów znalazły się też trzy motyle, które należą do tak zwanych motyli ptasioskrzydłych z rodzaju Ornithoptera spp.

Pazie ptasioskrzydłe swoją zwyczajową nazwę zawdzięczają wyjątkowo dużym skrzydłom, których rozpiętość może dochodzić nawet do 28 centymetrów, a także charakterystycznemu lotowi, który upodabnia je do ptaków. Są również bardzo poszukiwane wśród kolekcjonerów.

Ujawnione ptasioskrzydłe okazy to 2 samce i 1 samica gatunku występującego endemicznie na Wyspach Salomona.

kas.gov.pl
Reklama

Co mówią przepisy?

Jak czytamy dalej w komunikacie IAS, przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw.

Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES i jest przestępstwem zagrożonym pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

kas.gov.pl