Kaliski sąd w piątek, po wysłuchaniu mów końcowych, ogłosił wyrok w procesie policjanta, który cztery lata temu w Koninie (Wielkopolskie) zastrzelił 21-letniego Adama Czerniejewskiego.

Prokuratura Regionalna w Łodzi oskarżyła go między innymi nieumyślne spowodowanie śmierci 21-latka. Groziło mu od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Wyrok jest nieprawomocny

Reklama

Prokurator Wojciech Zimoń wnioskował o 1,5 roku więzienia, grzywnę w wysokości 8 tysięcy i koszty sądowe 50 tysięcy złotych.

Pełnomocnik ojca zastrzelonego adwokat Zbigniew Krüger wnosił o karę w górnych granicach przewidzianego zagrożenia i nawiązkę w wysokości 250 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego. Natomiast obrońca oskarżonego adwokat Michał Wójcik wniósł o uniewinnienie od zarzucanego czynu.

Wyrok jest nieprawomocny.

Policjant strzelił do 21-latka. Ten zmarł

Proces toczący się przed kaliskim sądem dotyczył wydarzeń z 14 listopada 2019 roku, kiedy przed południem na jednym z konińskich osiedli patrol policji próbował wylegitymować 21-latka i dwóch 15-latków.

Najstarszy, Adam Czerniejewski, zaczął uciekać i - według informacji śledczych - nie reagował na wezwania do zatrzymania. Dlatego, goniący go funkcjonariusz Sławomir L. użył broni. Młody mężczyzna zmarł na miejscu, pomimo udzielonej mu pomocy medycznej.