Powstaje nowa cyfrowa służba specjalna. Narodowe Centrum Kryptologii

Robert Zieliński | 2013-11-18 06:55 | Aktualizacja: 09:40
Prezydent Bronisław Komorowski i szef ABW Krzysztof Bondaryk. Zdjęcie z 2010 roku

Prezydent Bronisław Komorowski i szef ABW Krzysztof Bondaryk. Zdjęcie z 2010 roku (Fot. Fot. Bartosz Bobkowski Agencja Gazeta / Agencja Gazeta)

Nie ma już wątpliwości, że właśnie rodzi się nowa, siódma służba specjalna, na wzór głośnej amerykańskiej NSA i brytyjskiej GHCQ. Co może szokować, będzie to przedsięwzięcie realizowane w formule... partnerstwa publiczno-prywatnego.

reklamaNarodowe Centrum Kryptologii najpierw wymyślił, a teraz tworzy generał Krzysztof Bondaryk, który wcześniej kierował Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Imponujące, że wystarczył mu niepełny rok, aby z pozycji "pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej" osiągnąć sukces. Zdobył 120 milionów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na swój, autorski, projekt.

O skali sukcesu świadczy proste porównanie: 120 milionów to więcej, niż wynosi roczny budżet Centralnego Biura Antykorupcyjnego a niemal tyle samo, ile mają do dyspozycji szefowie dwóch wojskowych służb specjalnych.

Sam Bondaryk za swoje główne zadanie uznaje reanimację polskiej kryptologii, która ma przynieść budowę własnych urządzeń i algorytmów szyfrujących. Ale to tylko niewielka część zadań, które postawił przed sobą ambitny generał. Internetowy portal niebezpiecznik.pl właśnie opisał inny projekt, na który kolejne 6 milionów przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Za te pieniądze ma powstać "robak" czyli program, który będzie mógł infekować komputery, przejmując nad nimi kontrolę, a także je szpiegując. Odbiorcą ma być armia - czyli najpewniej - Narodowe Centrum Kryptologii.

Analizując ten przykład, można dojść do kilku innych wniosków. Po pierwsze: Bondaryka i jego NCK nie ogranicza kwota 120 milionów. Korzystając z tego, że Unia Europejska stawia na innowacyjność gospodarki i kwestie bezpieczeństwa, może on kreować kolejne projekty. Zgodnie z logiką funduszy projekty muszą powstawać we współpracy z biznesem i światem nauki. Czyli Narodowe Centrum Kryptologii będzie przedsięwzięciem "publiczno-prywatnym", w tworzeniu którego wezmą udział polskie uczelnie a także firmy informatyczne. Niemal dokładnie w ten sam sposób działa zniesławiona ostatnio amerykańska NSA. Edward Snowden, który ujawnił światu skalę inwigilacji, nie był bezpośrednio zatrudniony w służbach. Pracował dla jednej z firm, która wykonywała zadania zlecane i finansowane przez NSA. Bo już dawno ogromną część zadań z sektora bezpieczeństwa nasi sojusznicy "outsourcowali" rynkowi.

Jednak nie to mnie najbardziej niepokoi w zamierzeniach generała Bondaryka, które wyraźnie wspiera prezydent Bronisław Komorowski. Bo najpewniej nie ma innego wyjścia i armia musi potrafić strzec swych sekretów a także uczyć się prowadzić wojnę - tak zaczepną, jak obronną - w cyberprzestrzeni. Niepokoi, że nowa i tak potężna służba specjalna powstaje kompletnie bez udziału i świadomości parlamentu. Wiedzy nie mają ani posłowie z komisji do służb specjalnych, ani ci z komisji obrony narodowej. Tymczasem każda z poprzednich służb rodziła się właśnie w Sejmie, poprzez prace nad ustawą i później głosowanie. Ten "demokratyczny" etap generał Bondaryk po prostu ominął.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Robert Zieliński

Autorem tekstu jest

Robert Zieliński

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 29
 • ~TU... .2015-01-27 14:13

  do pętla na szyi - namnożyło się namnożyło , i pomyśl jak świat się zmienił przez te siedem lat walki pisu o władzę :-) . Musisz wiedzieć że tego czego nie zrobiło pis musi teraz robić kto inny nie mówię że po jest cacy ale nie bawi się w planowanie na papierze tylko działa. Za pisu w ogóle było dobrze bo nikt nic nie robił tylko planowano planowano a nic A TAKIE CENTRUM JEST W NOWOCZESNYM ŚWIECIE POTRZEBNE. Swoją drogą nie martw się , pis miało swoich informatorów i ma do dziś więc poczekaj jak cię zapytaja skąd masz ten samochód :-) poczekaj

 • ~teleszepty2013-11-21 18:11

  Czy w tej internet idei jest kod profuturo mocy i energii i zysku nie z tej Ziemi: OH2:e?

 • ~pętla na szyi2013-11-21 03:39

  Namnożyło się tych służb specjalnych za Bronka i Donka. A taki pisk robili jak to PIS wszystkich szpieguje. Niedopuszczalne! Zamach na demokrację! A teraz proszę: Państwo policyjne. Tyle płatnych s-synów na forach, tyle kapusiów dookoła. Władza ma się dobrze. Bardzo dobrze. Może wam się wydaje, że możecie ją zmienić? Zdadzą się, że to się wam tylko tak wydaje.

 • ~teleszepty2013-11-20 09:03

  W NATO nie ma podejrzanych o nieprawidłowości taka jest w służbie tej organizacja jakości. Propozycja karteczki do przypięcia w toalecie w Narodowym Centrum Kryptologii : "Czy formuła zakrzywienia czasoprzestrzeni jest ostateczną prawdą z matematyki o naturze ruchu we Wszechświecie, czy może jest tylko szczególnym albo ogólnym kodem reprezentacji nieznanego jeszcze szyfru gęstości zmian kwantowych w naturze z natury?"

 • ~pawsal2013-11-20 03:14

  NIEDAWNO BYŁO SŁYCHAĆ ZE POLSCY KRYPTOLODZY STWORZYLI SZYFRY NIE DO ZŁAMANIA... PÓŹNIEJ ZAGINIĘCIE I DZIWNA ŚMIERĆ CHORĄŻEGO ZIELONKI... TERAZ PODEJRZANY O NIEPRAWIDŁOWOŚCI TYP COŚ TWORZY MAJĄC DO DYSPOZYCJI WIELKĄ KASĘ I ZAPEWNE DŁUŻĄ SWOBODĘ... PRYWATNIE KOLESIE, SŁUŻBOWO NADZORUJĄCY Z MOSKWY I INNYCH... RZĄDZĄCY TUSK Z KOMOROWSKIM ZNÓW DALI BONDARYKOWI NIEZŁĄ FUCHĘ

 • ~teleszepty2013-11-19 16:46

  Droga do sukcesu inspiracja: cytat - "Sam Bondaryk za swoje główne zadanie uznaje reanimację polskiej kryptologii, która ma przynieść budowę własnych urządzeń i algorytmów szyfrujących." - koniec cytatu. W tej idei: baba + baba = 0; facet + facet = 0; baba + facet = 1; facet + baba = 1; baba i facet to "krypto" a 0 i 1 to "logia". Zagadka: na czym oparta jest ta "logia", skąd wynika 0 i 1? Zamiast baby i faceta może być niefizyczny byt kryptomatyki w relacji do bytu logiamatyki. Twory matematyki są niefizyczne. Nie mają splątania z naturą dającą się obserwować. Tworząc jedno z drugim w translację binarną można otrzymać algorytm jako produkt do ucyfrowienia. W kryptologii miejsce na konkurencyjność zawsze jest w splątaniu krypto i logiki. Szansa na sukces i zysk w kryptologii zawsze jest w same istocie rzeczy.

 • ~teleszepty2013-11-19 07:36

  No to zanim powstanie tu zagadka krypta-logiczna: Kiedy pilot samolotu pasażerskiego przełącza wysokościomierz barometryczny na ciśnienie standardowe? a]. gdy przelatuje z lądu nad morze; b]. gdy przelatuje z morza nad ląd; c]. gdy dwa lub więcej samolotów jest blisko siebie, aby się nie zderzyły; d]. zawsze przy starcie lub lądowaniu; e]. inne uwarunkowania. Odpowiedź może być oczywiście rozkodowana w partnerstwie publiczno-prywatnym, wiedza z niej może być wiele warta na rynku. Zatem życzę i sukcesu z celu reanimację polskiej kryptologii i zysku w biznesie z tego postępu.

 • ~d z i f k i Putina2013-11-18 20:35

  POLSKA w okowach bolsze-ży dokomunistycznej mafii

 • ~slowianka2013-11-18 13:11

  nie znowu koryta dla kolesi , kiedy ten cyrk sie skonczy...

 • ~Blagor2013-11-18 12:39

  Jakie 7 służb??? AW, ABW, SWW, SKW i CBA = 5 ...


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV