Nazistowskie wybryki Młodzieży Wszechpolskiej

Renata Cius | 2007-10-12 14:28 | Aktualizacja: 19:02

Okrzyki: Sieg heil! Chóralny śpiew: Jedyna słuszna droga dla kraju - narodowy socjalizm, faszystowskie gesty i pochodnie w kształcie swastyki - tak się zabawiają aktywiści Młodzieży Wszechpolskiej. Informator dziennika.pl twierdzi, że jedną z uczestniczek nazistowskiej imprezy była asystentka europosła Macieja Giertycha. Ta zaprzecza.

reklama


Czy w Polsce odrodził się nazizm? Zdjęcia i film z "zabawy" Wszechpolaków z lata 2004 roku na działkach w Zabrzu naprawdę szokują. "Takie spotkania odbywały się często. Imprezy u znajomych skinheadów przy piwku, a ich główną atrakcją było palenie pochodni" - opowiada informator dziennika.pl.

I pokazuje film i zdjęcia z imprezy. To - tu wskazuje na młodą kobietę - Leokadia Wiącek, asystentka europosła Macieja Giertycha. Siedzi w towarzystwie skinheadów. Zgraja pije piwo, w tle swastyka. Wśród balangowiczów jest nawet małe dziecko. O północy towarzystwo włącza muzykę nacjonalistycznej grupy Honor. Zaczyna się zabawa w najlepsze. A wskazana kobieta wiedzie prym. "Widzisz. Widzisz. Lepiej tak wychodzi" - instruuje kolegów. Ekipa chwyta płonącą pochodnię w kształcie swastyki. Tłum wznosi hitlerowskie pozdrowienia. "Sieg, sieg heil" - powtarzają zacięci i ustawiają się do zdjęcia.

Inna scena. Nazistowska flaga ze swastyką wisi honorowo w jednym rzędzie z biało-czerwoną. Obok radośni Wszechpolacy.

Leokadia Wiącek w ciągu dwóch lat zrobiła błyskotliwą karierę w Lidze Polskich Rodzin i Młodzieży Wszechpolskiej. W marcu 2005 roku była skarbnikiem gliwickiego oddziału LPR. A już w grudniu weszła do zarządu okręgu Śląskiego Młodzieży Wszechpolskiej, gdzie została sekretarzem. Z niepowodzeniem startowała w ostatnich wyborach do Rady Miejskiej w Gliwicach z listy "Solidarni Gliwice". Wcześniej próbowała sił w wyborach parlamentarnych.Też jej się nie udało.

Obecnie Wiącek uczy się w prywatnej szkole na kierunku informatycznym. Prowadzi też gazetkę Młodzieży Wszechpolskiej. Gdy pokazujemy jej zdjęcia, twardo zaprzecza. "Nie mam z tym nic wspólnego. Tak się nie bawi Młodzież Wszechpolska" - zapewnia.

Bronią się także Wszechpolacy. "Młodzież Wszechpolska oświadcza, że - wbrew sugestiom redakcji - osoby na nich przedstawione nie są i nie były członkami naszego stowarzyszenia" - napisał na stronie internetowej Wszechpolaków sekretarz zarządu głównego tej organizacji, Mariusz Tomczak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Renata Cius

Źródło: dziennik.pl

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV