Rząd zadbał o drugi garnitur. Wiceministrów ma aż 91!

Michał Potocki | 2013-07-02 07:00 | Aktualizacja: 07:04
Posiedzenie Rządu

Posiedzenie Rządu (Fot. DAMIAN BURZYKOWSKI / Newspix)

W czymś jesteśmy mistrzami. Premierowi do rządzenia potrzeba aż 91 wiceministrów. Kolejny pojawił się wczoraj, gdy Donald Tusk powołał na sekretarza stanu w resorcie skarbu Zdzisława Gawlika.

reklama


Z tej okazji przeanalizowaliśmy, ilu zastępców mają szefowie resortów 28 państw UE. Spośród 12 krajów o porównywalnym systemie politycznym jeszcze w niedzielę byliśmy liderem. Wczoraj wyprzedziła nas świeżo przyjęta do Unii Chorwacja z 95 osobami na porównywalnych stanowiskach. Trzecia Rumunia ma o 25 wiceministrów mniej niż my. Co ciekawe, daleko za Polską jest nawet uznawane za promujące biurokrację południe Europy. Włosi mają zaledwie 34 wiceministrów.

W tej konkurencji wybija się minister Jacek Rostowski. W resorcie finansów pracuje aż dziewięciu sekretarzy i podsekretarzy stanu. – To jest przesada. Ministerstwo Finansów nie dysponuje tak szerokimi kompetencjami, aby tak duża liczba wiceministrów była uzasadniona – mówi "DGP" Janusz Steinhoff, były minister gospodarki.

Resort Rostowskiego zajmuje pod względem liczby wiceministrów drugie miejsce w Europie ex aequo z rumuńskim resortem gospodarki (ministrowi Varujanowi Vosganianowi podlega dwóch ministrów delegatów i siedmiu sekretarzy stanu). Pierwsze zajmuje węgierski resort zasobów ludzkich z 10 ministrami stanu i sekretarzami stanu. Jednak urząd Zoltana Baloga to prawdziwy moloch: dba jednocześnie o ochronę zdrowia, relacje z Kościołami, politykę społeczną, edukację, kulturę i sport. W Polsce analogiczną tematyką zajmuje się 25 sekretarzy i podsekretarzy stanu. – W Sejmie jest często tak, że na posiedzeniach trzech różnych komisji przebywa w jednym czasie trzech różnych przedstawicieli jednego resortu. Nie można na nie wysłać dyrektorów departamentów, ponieważ nie dysponują stosownymi uprawnieniami – tłumaczy "DGP" poseł Andrzej Orzechowski (PO), członek komisji finansów publicznych.

W naszej analizie nie wzięliśmy pod uwagę 16 państw Unii, w których struktura administracji jest inna niż w Polsce. W związku z tym liczba tamtejszych zastępców szefów resortów jest nieporównywalna. I tak np. w Skandynawii normą jest powoływanie kilku ministrów członków rządu w obrębie jednego resortu. W szwedzkim resorcie dyplomacji pracuje ich troje: Carl Bildt odpowiada za sprawy zagraniczne, a jego dwie koleżanki odpowiednio za współpracę rozwojową i handel zagraniczny. Każdemu ministrowi przypisany jest zazwyczaj jeden sekretarz stanu (jest ich 29 na 23 ministrów). Niżej są już funkcje odpowiadające naszym szefom departamentów.

Z kolei w Słowenii liczba sekretarzy stanu jest ograniczona do dwóch na jednego ministra. Szczebel podsekretarzy stanu nie istnieje, niżej są już dyrektorzy generalni. Niemcy mają 15 ministrów, którym podlega łącznie 51 parlamentarnych sekretarzy stanu (stanowisko polityczne) i sekretarzy stanu (rekrutowanych spośród służby cywilnej). Oni jednak wypracowują siedmiokrotnie większy PKB przy dwukrotnie większej liczbie ludności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Michał Potocki

Autorem tekstu jest

Michał Potocki

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 80
1 2 3 4 ... 8 starsze
 • ~Hiszpan2013-07-07 12:49

  Głosujcie dalej na po - by żyło im się lepiej.

 • ~jan2013-07-03 16:50

  matoly i miernoty im wieksze tym wiecej kretynow udajacych ze cos umie .dewastacja polski i typowy motloch

 • ~Fallucja Oralna2013-07-03 14:57

  A do tego 910 dziwek pełnopłatnych

 • ~Jada wozy kolorowe z Donaldami2013-07-03 02:33

  A zegarki jak Nowak tez dostali ? Ale co tam Tusk wyjdzie i znowu wszystko na Kaczynskiego zwali a rzadowe media tak juz to 'wytlumacza' tluszczy, ze znowu ich wybiora by 'J. Bak' mogl w AmberGold II grasowac bezkarnie.

 • ~POmatoły2013-07-03 02:26

  Min.Rostowski to geniusz,po rzadach PIS,zadłuzył Polskę tylko na bilion,gdyby rządzil Kaczyński byłby to trylion albo kwadrylion

 • ~POmatoły2013-07-03 02:20

  i za to kochamy Donka a nienawidzimy kaczora kartofla

 • ~Donaldzina w tylki Polakow sie wrzyna2013-07-03 02:09

  'By zylo sie lepiej...' wedle donaldzich obiecanek z pierwszych wyborow i na 'Polska w budowie' po drugich wyborach kiedy zlowil odpowiednia ilosc frajerow by uciekac do przodu i pozostawac bezkarnym z cala ta mafijno agenturalna klika PO-PRLowska. Dolary przeciw orzechom, ze donaldzia klika i trzeci raz nastraszy i oszuka polskie spoleczenstwo i dalej beda mieli 'dolce vita' na karkach naiwniakow.

 • ~sp2013-07-02 23:30

  TANIE Państwo. Jak obiecał tak zrobił, Michnik to potwierdzi.

 • ~AntyPO / AntyPIS2013-07-02 22:29

  A POtem się dziwią, że coraz większa część narodu uważa ich za wrzód,
  na którym trzeba siedzieć.

 • ~student2013-07-02 20:43

  co tak skromnie, do setki nie dociagniecie?

1 2 3 4 ... 8 starsze

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV