Pory i ziemniaki w przydomowym ogródku

ew | 2009-01-18 13:54 | Aktualizacja: 19:20
Pory i ziemniaki w przydomowym ogródku

Pory i ziemniaki w przydomowym ogródku / Inne)

Coraz więcej Anglików hoduje w miastach własne warzywa i owoce. W zeszłym tygodniu brytyjscy producenci nasion zanotowali rekordowe wyniki sprzedaży. Angielscy mieszczanie w przydomowych ogródkach masowo wykopują kwiaty i ozdobne krzewy, by zrobić miejsce na rośliny jadalne.
– Robię to, bo chciałem mieć własne warzywa i zioła. W ogródku mam pory, kalarepę i ziemniaki – tłumaczy swoją decyzję Gill Dickers, 59-letni mieszkaniec Leeds.

Zmiany odbijają się już na strukturze rynku. Podczas gdy najwięksi angielscy producenci nasion nie nadążają z dostarczaniem towaru, firmy produkujące rośliny ozdobne zwalniają pracowników.

Moda na własne warzywa i owoce to przede wszystkim wynik coraz większego zainteresowania ochroną środowiska i zdrowym jedzeniem, ale też rosnących cen żywności – W głowie się nie mieści, ile to kosztuje w supermarketach – narzeka Dickers.

Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze również włącza się do promocji. W marcu rozpocznie się kolejna odsłona kampanii "Hoduj własne", tym razem poświęcona drzewom owocowym. Towarzystwo przekonuje, że nie trzeba mieć hektarów ziemi, by posadzić w ogrodzie drzewo owocowe.

Moda na "kulinarne ogrodnictwo" (eatable gardening) pojawiła się w Anglii pod koniec lat 90. Sławy takie jak Alex James, basista zespołu Blur, zachęcały wtedy młodych fanów do zdrowego, własnoręcznie wyhodowanego jedzenia.


zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

ew

Zobacz inne teksty autora »

Źródło: dziennik.pl
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV