W czwartek stołeczni radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Petycja skierowana została do Rady Warszawy przez osobę prywatną. Przyjęcie petycji nie jest jednoznaczne ze zmianą nazwy ronda - oznacza jedynie, że Rada Warszawy zajmie się tą kwestią.

Reklama

Dmowski powinien być nadal patronem ronda?

Reklama

Nawrocki został zapytany w Polskim Radiu 24, "dlaczego Roman Dmowski powinien być nadal patronem ronda w Warszawie, a nie powinno być to Rondo Praw Kobiet".

- Przede wszystkim dlatego, że Roman Dmowski jest jednym z ojców polskiej niepodległości - odpowiedział szef IPN. Wyjaśnił, że ma na myśli, iż Dmowski jest "jednym z konstruktorów Polski, o które kolejne pokolenia Polaków walczyły przez 123 lata". - To jedna z kilku w polskiej historii osób najważniejszych dla polskiej niepodległości. To dyplomata, myśliciel, autor zasadniczych dziejów polskich - powiedział.

"Historyczne barbarzyństwo"

Podkreślił też, że "jeśli zaczniemy ściągać z ulic polskich miast i stolicy takie osoby jak Roman Dmowski, Józef Piłsudski czy Ignacy Daszyński, to doprowadzi nas do historycznego barbarzyństwa".

- To jest zamach na jednego z ojców polskiej niepodległości. (...) Niezależnie czy jest to Roman Dmowski czy Ignacy Daszyński, jeśli zaczniemy się poważać na ojców naszej niepodległości, to naprawdę ugrzęźniemy w historycznym i politycznym barbarzyństwie. Przeraża mnie to, że polityka - i to lokalna, samorządowa - tak agresywnie wchodzi w symbole polskiej niepodległości. Jestem tym zasmucony i przeciwny takim inicjatywom - dodał.

Za przyjęciem petycji głosowało 34 stołecznych radnych, 19 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.