W sierpniu 2007 r. Engelking zorganizował słynną konferencję prasową, na której prokuratura zasugerowała, że za przeciek z akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa odpowiadają Janusz Kaczmarek i Ryszard Krauze. Na komisji oko w oko stanął z Januszem Kaczmarkiem, dawnym współpracownikiem z resortu sprawiedliwości.

Reklama

>>>Konfrontacji nie było. Był za to kabaret

Ten oskarża, że w tej sprawie były wywierane naciski polityczne. Posłowie z komisji mieli za zadanie skonfrontować ich wersje wydarzeń z 2007 r. Nie udało się. Przewodniczący Karpiniuk nie wiedział bowiem, że aby konfrontacja przebiegła prawidłowo, posłowie muszą dysponować pełnymi i autoryzowanymi stenogramami z wcześniejszych przesłuchań obu świadków.

Tymczasem posłowie nie dysponowali protokołem z zeznań Engelkinga ze środowego przesłuchania. Co więcej, stenogram z przesłuchania, które odbyło się w kwietniu, do tej pory nie został przez niego autoryzowany.

Eksperci komisji nie mieli wątpliwości. "Konfrontacja powinna zostać przerwana do czasu uzupełnienia błędów formalnych" - mówił były prokurator Andrzej Jóźwiak. Chwilę później posłowie jednomyślnie zdecydowali o przerwaniu obrad.

Co na blamaż Karpiniuka politycy PO? "Nie znam sprawy" - ucina Grzegorz Dolniak, wiceszef klubu parlamentarnego. "Sebastianowi sodówka strzeliła do głowy. Koncentruje się na barwnych powiedzonkach, chce błyszczeć w telewizji, stąd taka wpadka" - ocenia poseł PO zasiadający w innej komisji śledczej.

W czwartek nie zabrakło również tradycyjnych na tej komisji utarczek. Pierwszy pytania zadawał Robert Węgrzyn z PO, który stwierdził, że najpierw ma odpowiadać Janusz Kaczmarek, którego uważa on za osobę bardziej wiarygodną. Ripostował mu Arkadiusz Mularczyk z PiS. "Niech pan przewodniczący zwróci uwagę studentowi Węgrzynowi, że tak nie można, bo słowa idą w Polskę. To przecież na panu Kaczmarku ciążą zarzuty karne, a nie na panu Engelkingu" - w ten sposób Mularczyk robił przytyk do maturalnego wykształcenia Węgrzyna. Chwilę później nie musiał już robić żadnych uwag, bo obrady zostały przerwane.