Prezydent nakreśla kierunki rozwoju armii, a ich realizacja z programami modernizacyjnymi włącznie, to domena ministra obrony.

Reklama

- Ja jestem otwarty na dyskusję oraz współpracę i liczę na to, że te relacje ułożą się pozytywnie - podkreślił wicepremier Siemoniak.

Minister obrony odniósł się też do wypowiedzi zarówno Andrzeja Dudy, jak i polityków PiS z czasu kampanii wyborczej. Chodzi o sugestie, jakoby część programów modernizacyjnych należało jeszcze raz przejrzeć i być może niektóre zmienić. Według ministra Tomasza Siemoniaka, nikt kto zna się na wojsku, nie będzie chciał zmieniać tak strategicznych programów, jak obrona powietrzna i przeciwrakietowa.

Szef MON dodał, że jeśli nowy prezydent będzie miał większą wiedzę - w tym informacje niejawne - to z pewnością nie będzie w tych kwestiach nieporozumień.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości - jeszcze przed drugą turą wyborów - wiele razy negatywnie wypowiadali się między innymi o wyborze Airbus Helicopters i maszyny Caracal w przetargu śmigłowcowym.

Reklama

PiS uważa, że powinno się dokonać czegoś w rodzaju przeglądu decyzji MON, wykorzystując właśnie uprawnienia nowego prezydenta.

Reklama

Wiceszef MON Czesław Mroczek, który w ministerstwie odpowiada za modernizację, nie widzi problemu w dostępie do informacji dla zwierzchnika sił zbrojnych. Minister Mroczek przypomniał, że prezydent z racji funkcji, jaką pełni w systemie obronnym, ma pełen dostęp do wszelkich informacji, które dotyczą resortu obrony i funkcjonowania wojska.

- Nie było i nie ma w tej dziedzinie żadnego problemu - powiedział Czesław Mroczek.

Pod koniec kwietnia MON ogłosił, że wymagania techniczne w przetargu śmigłowcowym spełnia francuskie konsorcjum Airbus Helicopters. Do testów w Polsce przeszła więc maszyna Caracal. Śmigłowiec od kilkunastu dni jest w bazie w Powidzu, gdzie specjalna komisja sprawdza, czy Caracal spełnia parametry, opisane przez producenta w dokumentach przetargowych.

Jeśli test wypadnie pozytywnie, rozpoczną się negocjacje umowy offsetowej. Po ich zakończeniu kierownictwo resortu obrony mogłoby podpisać ostateczną umowę z Airbusem. Może do tego dojść na przełomie sierpnia i września.

Pierwsze śmigłowce mają trafić do armii w 2017 roku. Dostaną je wojska specjalne. W sumie MON kupi od Francuzów 50 maszyn za około 13 miliardów złotych. Wszystkie śmigłowce mają być w wersjach specjalistycznych - ze śmigłowcami do zwalczania okrętów podwodnych włącznie.