Reklama

Oficjalnie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich, którzy mają paszporty biometryczne. To odpowiedź na to, jak jesteśmy przygotowani. Służby specjalne w Europie przy takiej masie, między osiemset tysięcy a milionem ludzi, mają potężne trudności. Ludzie przyjeżdżają bez dokumentów albo te dokumenty wyrzucają - mówił Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w audycji "7 Dzień Tygodnia" w Radiu ZET.

Podkreślił jednocześnie, że należy przyjmować wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy.

Z szefem BBN nie zgodził się Jarosław Gowin.

Chrześcijan, Jazydów, alawitów, ale nie muzułmanów. Nie mamy zapraszać tutaj nieszczęścia - mówił były minister sprawiedliwości.

Wtórował mu poseł PiS Bartosz Kownacki, który argumentował, że uchodźcy starają się przedostać w głąb Europy z krajów, w których nie grozi im śmierć.

Widziała pani skandaliczne zachowanie tej operatorki, która kopała uchodźcę. On nie uciekał z Syrii. On uciekał z Turcji – mówił Kownacki.

Należy przyjąć tych, którzy uciekają przed wojną, najlepiej tych, którzy są łatwiejsi do asymilowania - dodał.

Wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy wzburzyły posłankę Iwonę Śledzińską-Katarasińską z PO. Przypomniała ona m.in., że muzułmanie, Syryjczycy już mieszkają w Polsce.

Nie słyszałam, żeby komuś to przeszkadzało. Dziesięć tysięcy ludzi jakoś się w trzydziestoparomilionowym narodzie rozejdzie - stwierdziła.

Oskarżyła PiS o to, że nie dopuściło do tego, aby w Sejmie przyjęta została uchwała na temat tragedii mieszkańców krajów ogarniętych wojną, którzy zalewają Europę.

Oni uciekają przed wojną, śmiercią, gwałtem, a u nas się próbuje dzielić ludzi na chrześcijan i niechrześcijan. A państwo nie pozwoliliście na uchwałę, bo by nie było konsensusu. To jest straszne - powiedziała Śledzińska-Katarasińska.