Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył w sobotę wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Wojskowym Arlington pod Waszyngtonem. Tusk uczestniczył w stolicy USA w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego. Przewodniczący Rady Europejskie odpowiedział też na kilka pytań polskich dziennikarzy.

Reklama

"Zaczną strzelać do bocianów?"

Donald Tusk przyznał, że prezydent USA Barack Obama, pytał go o sytuację w Polsce. Jednak nie chciał zdradzić jej szczegółów. – Zobowiązaliśmy się do dyskrecji – powiedział Tusk. Pytany, czy jego rozmowa z Obamą odbyła się w podobnych warunkach jak rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy, Tusk odpowiedział: Ja nie rozumiem tego niemądrego pojedynku w mediach na to, kto się z kim spotyka, kto u kogo zamawiał spotkanie i jak długo ono trwało, bo to jest po prostu niepoważne. Niestety muszę powiedzieć, że tutaj Polska jest jakimś wyjątkowym miejscem na mapie. Nikogo nie spotkałem, a było tam 60 liderów z całego świata, kto zajmowałby się tego typu sprawami, jak liczenie czasu, czy ktoś był dłużej, czy krócej z prezydentem Obamą. Był zajęty bardzo organizacją tego szczytu i tak naprawdę te krótkie rozmowy przy okazji robienia zdjęć miał każdy lider i to nie były żadne bilateralne spotkania. Każdy z prezydentem Obamą zamienił po kilka zdań i to wszystko.

Zdecydowanie więcej przewodniczący RE opowiedział o swoich rozmowach z innymi politykami. - Największe zainteresowanie wielu innych premierów i prezydentów budziły jednak dwie sprawy, czym byłem trochę zaskoczony: były pytania o Puszczę Białowieską i stadninę koni (w Janowie Podlaskim—red.) – przyznał Tusk i dodał: - To ma też taki wymiar symboliczny. Dla mnie, jako Polaka, ktoś kto wycina starodrzew, albo doprowadza do śmierci koni w takiej stadninie jak Janów, robi po prostu straszne rzeczy. Zastanawiam się, czy nie zaczną też strzelać do bocianów.

Tusk odniósł się także do bieżących wydarzeń politycznych w naszym kraju, a głównie sporu o Trybunał Konstytucyjny. - Nie jestem optymistą, jeśli chodzi o rozwój zdarzeń wokół Trybunału Konstytucyjnego i chyba postawa, i także komentarze płynące ze strony lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, nie są obiecujące, w mojej ocenie. Nie mam żadnych wątpliwości, i nie jest to tylko moja opinia, że krok należy tutaj do władzy i powinien być to krok w tył. To znaczy władza powinna się tutaj cofnąć przed niepotrzebnymi w mojej ocenie działaniami wobec Trybunału Konstytucyjnego – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej.

Trwa ładowanie wpisu