Joanna Scheuring-Wielgus urodziła się 8 lutego 1972 r. w Toruniu.

Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i studia podyplomowe w Polskiej Akademii Nauk, pracowała w Anglii, m.in. w koncernie Cereal Partners Poland Toruń Pacific, gdzie poznała swojego męża Piotra Wielgusa.

Reklama

W 2014 roku była pierwszą kobietę ubiegającą się o fotel prezydenta Torunia. Wybory przegrała - podaje PKW. W wyborach parlamentarnych w 2015 wystartowała do Sejmu w okręgu toruńskim, jako "jedynka" na liście Nowoczesnej. Uzyskała mandat posłanki VIII kadencji.

W 2018 roku ogłosiła na Twitterze że odchodzi z Nowoczesnej, i jeszcze w tym samym roku ogłosiła powołanie nowego ugrupowania pod nazwą Teraz! Ryszarda Petru.

W 2019 na spotkaniu z papieżem Franciszkiem wręczyła mu raport zawierający nazwiska polskich księży, którym zarzucono ukrywanie przestępstw seksualnych wśród duchownych.

W 2019 kandydowała do Parlamentu Europejskiego na liście partii Wiosna, ale bez powodzenia. W wyborach parlamentarnych jednak została kandydatką do Sejmu z listy SLD i uzyskała mandat.

W 2021 połączono Wiosnę i SLD w Nową Lewicę, której została członkinią.

Była żoną gitarzysty rockowego Jacka Scheuringa, który w 2001 zginął w wypadku samochodowym. Ma z nim syna Jana, o czym mówiła w rozmowie z "Wysokimi Obcasami". Jej drugim mężem został Piotr Wielgus, z którym ma dwóch synów – Aleksandra i Jakuba.