Między 2 a 8 listopada w centrum handlowym "Stolica" w Mińsku prezentowano fotografie dokumentujące skutki likwidacji dużych zakładów przemysłowych w Europie Zachodniej i USA. Co ciekawe, nie było słowa o takich sytuacjach dziejących się na samej Białorusi.

Reklama

Część z prezentowanych fotografii została wykonana przez Andrzeja Leppera. Organizatorzy wystawy: Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych z Polski, łotewska filia rosyjskiego obywatelskiego ruchu "Sens Czasu" oraz białoruskie Centrum Analityczne "EccoM", podkreślili, że dokumentując upadek zakładów pracy, Lepper chciał zwrócić uwagę społeczeństwa na globalny proces likwidacji przemysłu oraz na łamanie praw człowieka. Powinniście popatrzeć i wyciągnąć odpowiednie wnioski - sugerowali.

Organizatorzy przyznali, że prezentując zdjęcia wykonane przez Andrzeja Leppera, chcieli m.in. zwrócić uwagę na okoliczności jego śmierci.

Facebook

Spodziewaliśmy się że śmierć znanego lidera partii opozycyjnej w przededniu wyborów parlamentarnych w Polsce zmusi rząd do odpowiednich działań, w tym na forum OBWE, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, związane z okolicznościami jego tajemniczej śmierci. Liczyliśmy na rzetelne informowanie opinii publicznej o przebiegu śledztwa. Nasze oczekiwania się nie spełniły - mówili organizatorzy. Andrzej Lepper, były szef Samoobrony, został znaleziony martwy 5 sierpnia 2011 roku. Oficjalna wersja mówi, że popełnił samobójstwo.

Lider "Samoobrony" był zwolennikiem polityki Aleksandra Łukaszenki. Był tez obserwatorem w czasie wyborów na Białorusi.