W sprawach humanitarnych Niemcy stanęły na wysokości zadania. Natomiast w sprawach dotyczących bezpieczeństwa Niemcy całkowicie zawiodły - ocenił Iwanow.

Reklama

Prezydent Macedonii wyjaśnił, że proponował stronie niemieckiej wymianę informacji o dżihadystach przekraczających granicę. Nikt nie chciał naszych informacji. Powiedziano nam: nie możemy z wami współpracować, ponieważ jesteście państwem z zewnątrz, nie wolno nam wymieniać z wami informacji - powiedział prezydent "Bildowi". Dodał, że Berlin odmówił nawet przekazania wyposażenia umożliwiającego kontrolę danych biometrycznych.

Iwanow zarzucił UE, że całkowicie zignorowała problem bezpieczeństwa. Gdybyśmy sami nie reagowali, lecz czekali na pomoc z Brukseli, już dawno zostalibyśmy zalani przez dżihadystów - powiedział macedoński prezydent.

Pokazując dziennikarzom "Bilda" szereg paszportów, Iwanow powiedział: Popatrzcie na te paszporty i dokumenty, wszystkie zostały podrobione lub skradzione; zabezpieczyliśmy 9000 takich dokumentów. Niektórzy tak zwani uchodźcy jeżdżą po całej Europie pod fałszywym nazwiskiem, a Grecja przybija im po prostu pieczątkę uprawniającą do dalszej podróży - zaznaczył Iwanow.

Reklama

Jak dodał, znajduje się wśród nich wielu "radykalnych bojowników".