Butter, życzę Ci dużo szczęścia. Niniejszym bezwarunkowo cię ułaskawiam - powiedział we wtorek Trump, kładąc prawą rękę na indyku ustawionym na podeście przed Białym Domem.

Reklama

Tym samym amerykański prezydent ocalił ptaka przed podzieleniem losu innych indyków, które trafią w czwartek na amerykańskie stoły w formie pieczeni. Akt łaski otrzymał również drugi z ptaków - Bread.

Na ceremonię przed Białym Domem oba indyki z Karoliny Północnej czekały w ekskluzywnym pięciogwiazdkowym waszyngtońskim hotelu Willard. Ważące po ponad 20 kg ptaki przebywały w nim w luksusowym apartamencie, a ich zdjęcia, m.in. na biało-czarno-złotych łóżkach, opublikował Biały Dom.

Na Twitterze Białego Domu Buttera opisywano jako fana wyścigów samochodowych NASCAR i smakosza frytek ze słodkich kartofli. Bread ma być z kolei wielbicielem rozgrywek uczelnianej koszykówki.

Po sponsorowanej przez National Turkey Federation ceremonii przed Białym Domem ptaki przejęte zostaną przez Instytut Politechniczny i Uniwersytet Stanowy w Wirginii.

Święto Dziękczynienia jest obok Bożego Narodzenia najważniejszym świętem w USA i ma charakter świecko-religijny. Amerykanie tradycyjnie spotykają się wówczas z najbliższymi na uroczystych obiadach, na których główną potrawą jest pieczony indyk z nadzieniem, słodkimi kartoflami i żurawiną.

Ponieważ święto jest dniem wolnym od pracy i zawsze obchodzone jest w ostatni czwartek listopada, Amerykanie już w środę masowo wyjeżdżają na długi weekend do mieszkających daleko rodzin.