Według oficjalnych statystyk łączna liczba ofiar koronawirusa od początku pandemii wynosi ponad 414 tys. osób. "Prawdziwa liczba zgonów może wynosić kilka milionów, a nie kilkaset tysięcy, czyniąc z (pandemii Covid-19 - PAP) największą katastrofę humanitarną od czasu uzyskania niepodległości przez ten kraj (w 1947 roku - PAP)" - informują autorzy w publikacji.

Reklama

Niedoszacowanie liczby ofiar może wynikać m.in. z przeciążenia szpitali oraz ogólnej kondycji indyjskiej służby zdrowia podczas pandemii, w szczególności w czasie tragicznej fali zakażeń na przełomie kwietnia i maja - podkreśla się w raporcie.

Innym powodem niedoszacowania ofiar koronawirusa może być fakt, że oficjalne dane dotyczyły głównie ośrodków miejskich, a - jak wskazuje cytowany przez agencję AP Murad Banaji z Uniwersytetu Middlesex w Londynie, który analizuje bilans ofiar śmiertelnych w Indiach - pandemia mocno dotknęła także indyjską wieś.

Raport opracowano na statystykach z siedmiu stanów kraju

Raport został opracowany na podstawie danych z oficjalnych statystyk urodzeń i zgonów w siedmiu stanach kraju, analizy badań krwi wskazujących na rozpowszechnienie się koronawirusa wobec liczby ofiar Covid-19 na świecie oraz ankiety przeprowadzonej trzykrotnie w ciągu roku na próbie 900 tys. osób.

Według statystyk amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem w Indiach stwierdzono dotychczas u ponad 31 mln ludzi, a ponad 414 tys. zainfekowanych zmarło; ponad 83 mln osób jest w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19, co stanowi 6,1 proc. populacji kraju.