Kanaryjski rząd, powołując się na wulkanologów wskazał, że po 88 dniach erupcji Cumbre Vieja po raz pierwszy przestał również wyrzucać magmę wulkaniczną. W porannym komunikacie wulkanolog Ruben Lopez z Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) napisał, że w środę ustała wszelka aktywność Cumbre Vieja. Przypomniał, że już wcześniej wyhamowała w rejonie wulkanu aktywność sejsmiczna. Według IGN ostatnie wstrząsy w rejonie Cumbre Vieja notowane były późnym wieczorem w poniedziałek.

Reklama

Ostrzeżenia sejsmologów

Wulkanolodzy przestrzegają jednak, że ustanie erupcji Cumbre Vieja może być jedynie chwilowe i dopiero w najbliższych dniach okaże się czy aktywność wulkanu uległa całkowitemu zakończeniu. W piątek premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres wyraził opinię, że erupcja wulkanu Cumbre Vieja może ustać jeszcze przed końcem grudnia. Wskazał na trwające od kilku dni osłabienie aktywności wulkanu na La Palmie.

Z szacunków władz kanaryjskich wynika, że z powodu erupcji wulkanu około 8000 osób zostało zmuszonych do ewakuacji. 600 z nich przebywa w hotelach i ośrodkach pomocy społecznej, zaś pozostałe w domach swoich rodzin lub znajomych.