Mandat zdobyła Helen Morgan z Liberalnych Demokratów. Oddano na nią 17 957 głosów. To o prawie 6 tys. głosów więcej niż zdobył konserwatysta Neila Shastri-Hurst, który znalazł się na drugim miejscu. Frekwencja wyborcza wyniosła 46,3 proc.

Reklama

Dziś ludność North Shropshire przemówiła w imieniu narodu brytyjskiego. Powiedziała jasno i głośno: +Borisie Johnsonie, koniec imprezy+ - skomentowała Morgan w swoim wystąpieniu po ogłoszeniu wyników wyborów. Wybory w North Shropshire odbyły się poza regularnym cyklem wyborczym, ponieważ sprawujący ten mandat do tej pory poseł z Partii Konserwatywnej Owen Peterson zrezygnował z miejsca w parlamencie po złamaniu zasad dotyczących płatnego lobbingu.

Konserwatyści wygrywali tam od 1983

North Shropshire to okręg wyborczy w centrum Wielkiej Brytanii. Należą do niego przeważnie wiejskie tereny. Dotychczas w tym okręgu Konserwatyści wygrali wszystkie wybory od 1983 roku, czyli od utworzenia tego okręgu wyborczego w jego obecnej formie.

Wielka zmiana poglądów nastąpiła w czasie, gdy Johnson mierzy się z wielotorową krytyką. Jeden z zarzutów dotyczy wyprawiania przyjęć przez jego współpracowników w okresie okołoświątecznym w zeszłym roku po wprowadzeniu lockdownu w związku z epidemią Covid-19.