Podczas nadzwyczajnej sesji członkowie Zgromadzenia Narodowego zatwierdzili wybór 52-letniego Thuonga, który został dzień wcześniej nominowany przez Komunistyczną Partię Wietnamu (KPW). Według strony internetowej jednoizbowego parlamentu jego kandydaturę poparło 98,38 proc. głosujących.

Reklama

Nowy prezydent zapowiada walkę z korupcją

W pierwszym przemówieniu do parlamentu nowy prezydent oświadczył, że będzie kontynuował stanowczą kampanię antykorupcyjną. Będę absolutnie wierny ojczyźnie, ludowi i konstytucji, starając się wypełniać zadania wyznaczone przez partię, państwo i naród - powiedział Thuong w mowie transmitowanej przez państwową telewizję.

Reklama

Poprzedni prezydent Nguyen Xuan Phuc złożył rezygnację po tym, jak partia uznała go za odpowiedzialnego za naruszenia przepisów i wykroczenia popełnione przez licznych podległych mu urzędników. Phuc przeszedł na emeryturę – ogłosił Komitet Centralny KPW.

Kim jest Thuong?

Thuong jest najmłodszym członkiem Biura Politycznego KPW, de facto najważniejszego organu decyzyjnego w kraju, a swoją karierę rozpoczynał w komunistycznej młodzieżówce. Uznawany jest za bliskiego stronnika sekretarza generalnego partii Ngyuen Phu Tronga, najważniejszego oficjela w kraju i głównego architekta kampanii antykorupcyjnej - podała agencja Reutera.

Wybór Thuonga uznawany jest za zapowiedź utrzymania ciągłości w polityce gospodarczej i zagranicznej Wietnamu po wstrząsie, jakim była nagła rezygnacja jego poprzednika. Reuters zaznacza, że Wietnam jest odbiorcą wielu inwestycji zagranicznych, a inwestorów przyciąga stabilność jego systemu politycznego.

Władza w Wietnamie podzielona jest między cztery najważniejsze stanowiska: sekretarza generalnego partii, premiera, prezydenta i przewodniczącego parlamentu.