W Pakistanie zginęło co najmniej dziewięć osób, a w Afganistanie nie mniej niż cztery - podała agencja Reutera. W obu krajach uszkodzone zostały budynki.

Trzęsienie było odczuwalne na obszarze ciągnącym się przez ponad 1000 kilometrów, zamieszkałym przez około 285 mln ludzi i obejmującym poza Pakistanem i Afganistanem także Indie, Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan i Turkmenistan - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.

Epicentrum w górach Hindukuszu

Reklama

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 187 km w górach Hindukuszu, w słabo zaludnionej północno-wschodniej afgańskiej prowincji Badachszan, 40 km na południowy wschód od wioski Jurm - podał U.S. Geological Survey.

Duże obszary Azji Południowej są aktywne sejsmicznie, ponieważ indyjska płyta tektoniczna wciska się pod płytę euroazjatycką. W 2022 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 we wschodnim Afganistanie zabiło ponad 1000 osób. W Pakistanie do dramatycznego w skutkach trzęsienia ziemi doszło w 2005 roku, kiedy zginęło ponad 70 tys. osób.