Podczas niedzielnej wizyty w Eindhoven prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował po spotkaniu z szefem holenderskiego rządu Markiem Ruttem, iż Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty wielozadaniowe F-16, które dotrą do tego kraju po wyszkoleniu pilotów i obsługi technicznej. I to dopiero początek - napisał ukraiński prezydent na Telegramie.

Reklama

Zełenski nazwał decyzję o samolotach myśliwskich dla Sił Zbrojnych Ukrainy kolejnym krokiem na rzecz wzmocnienia tarczy powietrznej nad jego państwem. (Będą to) samoloty, które wykorzystamy, by utrzymać rosyjskich terrorystów jak najdalej od ukraińskich miast i wsi - podkreślił prezydent.

MON studzi nadzieje Ukrainy

Jak wynika z informacji niderlandzkiego ministerstwa obrony zanim samoloty trafią na Ukrainę minie jednak sporo czasu i zaatakowany przez Rosję kraj może je otrzymać dopiero po całkowitym przejściu sił powietrznych Holandii na nowe samoloty myśliwskie F-35.

Może to potrwać do końca przyszłego roku i do tego czasu F-16 będą nadal wykorzystywane przez Holandię - przekazał mediom rzecznik resortu obrony.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek