Pilot oskarżony o 83 usiłowania zabójstwa

Podejrzany, 44-letni pilot Alaska Airlines Joseph D. Emerson, próbował odciąć dopływ paliwa do silników. Szybka reakcja kapitana samolotu i pierwszego oficera powstrzymała silniki przed całkowitą awarią. Sam Emerson został obezwładniony przez załogę samolotu - informuje CNN.

Reklama

Samolot przekierowano do Portland w stanie Oregon, gdzie podejrzany został zatrzymany przez policję Portu Portland w Multnomah County Detention Center. Sprawę oprócz policji bada również FBI.

Emerson został oskarżony o 83 przestępstwa usiłowania zabójstwa, 83 przestępstwa lekkomyślnego narażenia na niebezpieczeństwo i jedno przestępstwo narażenia na niebezpieczeństwo samolotu. Na pokładzie samolotu znajdowały się 83 osoby.

Według władz, incydent nie był aktem terroryzmu lub przemocy motywowanej ideologicznie.

Podejrzany próbował odciąć paliwo w silniku

Po starcie samolotu z Everett w stanie Waszyngton w niedzielę zgłoszono zagrożenie bezpieczeństwa związane z pilotem Alaska Airlines, będącym poza służbą kapitanem Josephem Emersonem. Emerson podróżował w kabinie pilotów - podała linia lotnicza w oświadczeniu.

Jak informuje CNN, Emerson miał próbować wyłączyć oba silniki samolotu Embraer 175, pociągając za uchwyty gaśnic. "System przeciwpożarowy składa się z uchwytu w kształcie litery T dla każdego silnika; po pociągnięciu zawór w skrzydle zamyka się, odcinając dopływ paliwa do silnika" - poinformowała Alaska Airlines w oświadczeniu dla CNN. "Po ich wyciągnięciu w przewodzie pozostają resztki paliwa".

Samolot znajdował się na wysokości przelotowej, gdy doszło do incydentu - poinformował kpt. Mike Karn, starszy menedżer ds. bezpieczeństwa lotów w American Airlines.