PiS wygrało w głosowaniu do sejmików wojewódzkich - wynika także z sondażu exit-poll Ipsos dla TVP Info, TVN24 i Polsatu.

Reklama

Według tego badania, partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 31,5 procent głosów, zaś drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska z wynikiem 27,3 procent. Trzecie miejsce dla PSL, które uzyskało 17 procent poparcia. Mandaty do sejmików zdobył także SLD-Lewica Razem z wynikiem 8,8 procent.

Pozostałe ogólnopolskie komitety nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego uzyskała 4,2 procent poparcia, z kolei Ruch Narodowy zdobył 1,7 procent głosów. Stawkę zamyka Demokracja Bezpośrednia z wynikiem 0,8 procent. Pozostałe - lokalne komitety - uzyskały w badaniu Ipsos 8,8 procent.
Z sondażu wynika, że frekwencja wyniosła 46,4 procent.

Tymczasem lokalnie...

Według sondażu exit-poll, w Warszawie odbędzie się druga tura wyborów na prezydenta miasta. O to stanowisko powalczą Hanna Gronkiewicz-Waltz z PO i Jacek Sasin PiS. Urzędująca prezydent zdobyła, według badania, 48,8 procent głosów. Jacek Sasin uzyskał 26 procent.

Reklama

Dogrywka szykuje się również w Krakowie. Do drugiej tury przechodzą Jacek Majchrowski (39,8 procent) i Marek Lasota startujący z listy PiS (25,9 proc.).

Reklama

Według exit-poll, w Łodzi obecna prezydent Hanna Zdanowska z PO wygrała w pierwszej turze z wynikiem 54 procent. W pierwszej turze zwyciężył także urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk (PO), który zdobył 60 procent głosów.

We Wrocławiu w drugiej turze zmierzą się obecny prezydent, popierany przez PO, Rafał Dutkiewicz (46,1 procent) oraz Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS (21,3 procent).

Za dwa tygodnie ponownie do urn pójdą mieszkańcy Poznania. Według pierwszych exit poll, obecny prezydent Ryszard Grobelny uzyskał wynik poziomie 27 procent. Nie jest pewne z kim zmierzy się w drugiej turze. Może być to Tadeusz Dziuba (PiS, 21 proc.) lub Jacek Jaśkowiak (21 proc., PO).

W Katowicach w drugiej turze zmierzą się wiceprezydent miasta Marcin Krupa (40 proc.) oraz kandydat PiS Andrzej Sośnierz (23 proc.). Według Ipsos, ponowne głosowanie czeka także gdańszczan.

Obecny prezydent Paweł Adamowicz z PO uzyskał 48 procent głosów i w drugiej turze zmierzy się z Andrzejem Jaworskim z PiS (24 procent).

CZYTAJ WIĘCEJ O WYNIKACH WYBORÓW - WIECZÓR WYBORCZY NA ŻYWO >>>