Polacy są w stolicy Haiti Port-au-Prince. Początkowo czekali na płycie lotniska - jak powiedział PAP rzecznik PSP Paweł Frątczak - uznali jednak, że nie to sensu i udali się do szpitala, gdzie pomagają rannym.

Samolot, którym mają wrócić do Polski, przywiózł na Haiti pomoc humanitarną. Wylądował w Port-au-Prince, bazowany był jednak w Portoryko i tam stwierdzono awarię. Usterka dotyczyła układu sterowania.

W stolicy Haiti samolot ma wylądować między godz. 20 a 22 czasu polskiego - wyjaśnił Sienkiewicz. Plany zakładają, że zaraz po załadowaniu sprzętu i wejściu na pokład ratowników, samolot wyruszy w drogę powrotną do Polski. Nie wiadomo dokładnie, kiedy będzie w Warszawie. Lot w tamtą stronę trwał ok. 16 godzin. Szacuje się, że może to nastąpić ok. godz. 16 w niedzielę.

Ratownicy zostawią na Haiti część swojego sprzętu, m.in. generatory prądotwórcze i halogeny. W piątek powstało z nich awaryjne oświetlenie dla szpitala w stolicy.

54 ratowników z 10 psami przez tydzień poszukiwało żywych ludzi pod gruzami, udzielało pomocy rannym i poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi. Ratownicy zabrali na Haiti 4 tony specjalistycznego sprzętu - geofony, kamery wziernikowe i termowizyjne oraz sprzęt mechaniczny i hydrauliczny do odgruzowywania ofiar.

Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Państwowej Straży Pożarnej to jedna z 11 na całym świecie takich grup z certyfikatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Certyfikat oznacza, że są one technicznie i logistycznie przygotowane do niesienia pomocy w każdym zakątku świata.

Trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera, najsilniejsze od ponad 200 lat, nawiedziło Haiti 12 stycznia. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 60 km od Port-au-Prince. Według ostatnich danych, z soboty rano, zginęło ponad 111 tys. ludzi, a 190 tys. zostało rannych.