Ponad połowa budynków wykorzystywanych przez policję nie zapewnia godziwych warunków pracy, a obywatelom komfortowej obsługi. Z wyliczeń Komendy Głównej Policji, które poznał DGP, wynika, że na remonty potrzeba ponad 2 mld zł. Stan policyjnej infrastruktury ocenia w najnowszym raporcie NIK.
Spośród 5,5 tys. budynków użytkowanych przez policję prawie 55 proc. wymaga pilnych remontów. Sami policjanci na swoim internetowym forum rozpoczęli ranking, który ma wyłonić „najbrzydszą jednostkę”. – W komisariacie policji Czerwonka dzielnicowi mieli w szatni zaprzyjaźnionego szczura, taki był syf – opisuje jeden z uczestników dyskusji. Inny dodaje: Komisariat policji Warszawa-Wesoła, obiekt muzealny, biurka pamiętają jeszcze, jak się władzę ludową umacniało. Szczególnie piękny jest rewir dzielnicowych (...) polecam zwiedzanie w ciepłe dni, gdy wyleje szambo.
NIK przekonuje, że opinie forumowiczów nie są tylko socjologią zdroworozsądkową. – Nasze oględziny wykazywały, że stan jest niekiedy katastrofalny. Widzieliśmy nieszczelne dachy, okna, zużyte wykładziny, łuszczącą się farbę na ścianach i sufitach – tłumaczy rzecznik izby Paweł Biedziak.
W 2009 r. wydano na poprawę komfortu pracy policjantów 524 mln zł, rok później już tylko 189 mln zł, a w ubiegłym zaledwie 27,4 mln zł.
Reklama
Gdy ktoś do nas wchodzi i czuje wszędobylski zapach grzyba, widzi godło na łuszczącej się ścianie, to otrzymuje obraz stanu państwa – uważa jeden z policjantów pracujących w województwie łódzkim. Właśnie wizyta w I komisariacie w Łodzi wstrząsnęła ministrem spraw wewnętrznych Jackiem Cichockim. Minister złapał się za głowę, gdy zobaczył, w jakim stanie jest komisariat, w którym pracuje 150 funkcjonariuszy – relacjonowały lokalne media.
Reklama
Mamy świadomość stanu budynków, robimy co możemy, ale to przerasta możliwości naszego budżetu. To strategiczne wyzwanie dla całego rządu – usłyszeliśmy wczoraj w komendzie głównej, gdzie po drobiazgowych sprawdzeniach wyliczono, że zmiana jakościowa wymaga ponad 2 mld zł.
Według urzędników MSW nie ma szans na szybką poprawę. Resort wraz z komendą główną przygotowały skromniejszy projekt polegający na wprowadzeniu wspólnego standardu, który musi spełnić jednostka policji. Nie wiadomo, jakie sumy na ten cel zostaną przeznaczone. Jak już pisaliśmy na łamach DGP, centrala policji przesłała do resortu projekt budżetu na przyszły rok, zakładający znaczny wzrost – nawet o 2 mld zł – wobec tegorocznego, który był rekordowo niski. Los tego dokumentu nie jest jasny, a odpowiedzialny za policję wiceminister Michał Deskur prowadzi rozmowy w tej sprawie z ministrem finansów.
Inspektorzy NIK odkryli też inny problem o poważnych skutkach dla policyjnych finansów. W magazynach zalegają setki tysięcy dowodów rzeczowych po zakończonych śledztwach. Ministerstwo i szefostwo komendy głównej wkrótce mają przedstawić plan rozwiązania tego problemu.