Promieniotwórcze urządzenie wykorzystywane jest do badań radiograficznych. Waży 6-8 kg, ma ok. 30 cm długości, 20 cm szerokości i 15 cm wysokości.

"W przypadku odnalezienia urządzenia należy zabezpieczyć miejsce przed dostępem osób postronnych oraz niezwłocznie powiadomić Policję, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych PAA. W przypadku bezpośredniego kontaktu z nieosłoniętym źródłem wyjętym z urządzenia istnieje zagrożenie otrzymania w bardzo krótkim czasie wysokich dawek promieniowania, co może zagrażać życiu i zdrowiu" czytamy na stronie Państwowej Agencji Atomistyki.

Reklama

Jak informuje "Gazeta Krakowska" w weekend 21-22 marca z placu budowy trasy S7 został skradziony defektoskop (urządzenie pomiarowe o wysokim stopniu promieniowania). Służby zostały wysłane na osiedle Na Wzgórzach - w wiacie na śmieci miało znajdować się skradzione urządzenie.

Okazało się, jednak, że nie był to poszukiwany defektoskop. Śledztwo policji i poszukiwania trwają nadal. Firma, która prowadzi prace na S7, wyznaczyła nagrodę pieniężną za informację, gdzie może znajdować się promieniotwórcze urządzenie.

Zatrzymana została osoba, która miała się nim opiekować.