>>>Oto nowe Guantanamo Obamy

Czy w ramach rekreacji więźniom pozowli się na spacery po kubańskim wybrzeżu - tego nie wiadomo. Ale w raporcie przygotowanym przez wiceadmirała Patricka Walsha, który przebywał w Gunatanamo wraz z grupą dochodzeniową, szczególną uwagę zwrócono na izolację więźniów. Uznano ją za zbyt dużą. Dlatego właśnie Pentagon zalecił przede wszystkim dopuszczenie w więzieniu większych kontaktów międzyludzkich i rekreacji.

>>>Tak torturowano więźniów w Guantanamo

Raport Walsha stwierdza jednak, że ogólnie rzecz biorąc, w Guantanamo przestrzegane są postanowienia konwencji genewskiej dotyczące traktowania więźniów. Tymczasem władze USA nadal są oskarżane o torturowanie i brutalne metody przesłuchiwania więźniów w Guantanamo.

Ostatnie mocne oskarżenie przyniosła sprawa uwolnionego kilka dni temu Brytyjczyka etiopskiego pochodzenia. Wczoraj po siedmiu latach pobytu w amerykańskim więzieniu, w tym czterech w Guantanamo, do domu wrócił podejrzany o terroryzm Binyam Mohamed. Jego powrót stawia jednak nie cieszy jednak Londynu, bo wiąże się z oskarżeniami o nieludzkie traktowanie.

>>>Problem Londynu z uwolnionym z Guantanamo

Według niego samego i Human Rights Watch Binyam miał być torturowany przez Amerykanów w różnych krajach za wiedzą brytyjskich służb. Zarówno Brytyjczycy, jak i Amerykanie nie chcą ujawnić szczegółów jego sprawy, zasłaniając się bezpieczeństwem narodowym.