Nawet dziś na oficjalnej stronie Legii Cudzoziemskiej widnieje podobne zaproszenie. "Chcesz zapomnieć o przeszłości, rozpocząć nowe życie? Jakie by nie było twoje pochodzenie, religia, narodowość, jakie by nie były twoje szkolne dyplomy, sytuacja rodzinna lub zawodowa, Legia Cudzoziemska ofiaruje ci szansę, by rozpocząć nowe życie" - głosi przesłanie na stronie elitarnej wojskowej jednostki. Czym była i jest Legia Cudzoziemska?

Przez lata służba w Legii była romantycznym mitem związanym z przynależnością do elitarnej jednostki, gdzie nikt nie pytał o pochodzenie, rasę i religię - była to jedyna taka formacja na świecie. Powstała w 1831 roku jako złożona docelowo wyłącznie z obcokrajowców jednostka bojowa, która miała dbać o interesy Francji poza granicami kraju. Legia była wysyłana na najgorsze odcinki frontów, w jej szeregach zginęło prawie 36 tys. ludzi. Ostatni żołnierz zginął w 2008 roku w Afganistanie, gdzie Legia jest częścią międzynarodowej koalicji walczącej z terroryzmem.

W praktyce jeden na dwudziestu żołnierzy Legii jest Francuzem. Ale poza tym to istny międzynarodowy tygiel ras, kultur i religii. Ostatnio coraz więcej żołnierzy pochodzi z Europy Wschodniej, w tym z Polski. Obecnie Legia liczy 7662 żołnierzy, których obowiązuje unikalny kodeks legionisty. Nie każdy jednak może teraz zapisać się do Legii Cudzoziemskiej.

Niegdyś żołnierze Legii po zakończeniu służby dostawali francuskie obywatelstwo i nowe dokumenty. Pełna anonimowość zbudowała legendę Legii, w której służyło wielu przestępców, którzy liczyli na uniknięcie kary. Teraz sprawcy ciężkich przestępstw nie są już przyjmowani w szeregi jednostki. Kandydat na żołnierza nie może też być chory psychicznie ani poszukiwany przez policję. Za to zalegający z alimentami mogą liczyć na szansę ucieczki od byłych żon. Niezależnie od stanu cywilnego rekruta przyjmowany jest do Legii jako kawaler.