Dziennik.plKraj

Wtorek, 29 maja 2012

Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Polskie uczelnie to światowa prowincja

2009-11-08 | Ostatnia aktualizacja: 20:38 | Komentarze: 3 | skomentuj

Pogoda

POLSKA

Wtorek 2012-05-29

temp. min 4°C max. 24°C
opady: niewielkie opady

Twoje miasto:

Program TV

Sprawdź program swojej ulubionej stacji:

A może po prostu brakuje u nas dobrych naukowców?
Polscy naukowcy mogą się pochwalić wspaniałymi osiągnięciami, ale dochodzą do nich, niestety, pracując często na zagranicznych uniwersytetach. Przykładem jest nominowanie do nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof.Krzysztofa Matyjaszewskiego, prestiżowa nagroda prezydenta USA dla prof. Jerzego Leszczyńskiego, czy choćby pierwsza operacja przeszczepu twarzy przeprowadzona w Ameryce przez prof. Marię Siemionow. Nie chodzi więc o brak zdolnych ludzi, ale o nieefektywny system kształcenia i brak powiązania go z wysokiej jakości badaniami. A, niestety, po wejściu Polski do UE zaczął się kolejny odpływ zdolnych naukowców i studentów, zafascynowanych nowymi możliwościami na najlepszych uczelniach europejskich.

Na razie jednak nawet ci naukowcy, którzy wracają z zagranicy, nie są w Polsce mile widziani. Jak to zmienić?
Wierzę, że na uczelniach już zrozumiano, iż opłaca się promować dobrych naukowców i zatrzymywać ich u siebie, a także otwierać się na wybitnych badaczy ze świata. Dlatego chcemy obok wielu zmian systemowych w szkolnictwie wyższym wprowadzić nowy model projakościowego finansowania najlepszych ośrodkówi badawczych powstających na uczelniach.

Przeznaczamy także ogromne środki z funduszy strukturalnych na rozwój uczelnianej infrastruktury i badania naukowe. A już w styczniu 2010 roku mamy w planie uruchomienie Wirtualnej Biblioteki Nauki, dzięki której wszyscy wszyscy naukowcy i studenci w Polsce będą mieli otwarty dostęp do pełnej bazy publikacji naukowych z całego świata.

* prof. dr hab. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Sylwia Czubkowska
Źródło: dziennik.pl
« poprzednia123
Wypowiedzi: 3
  • ~Paweł2010-10-16 12:23

    popieram prof. Betona, będąc studentem Chemii na UMCSie wLublinie, byłem uczony podstaw informatyki (word paint i takie tam !) przez szanownego Pana dra hab chemii

  • ~prof. Józef Beton2010-08-18 09:01

    Wypowiadjacy sie powyżej rasiści i sexisci nie wiedzą że mamy najwiekszą w świecie wydajnosć habilitacj z 1 hektara

  • ~prof. Józef Beton2010-08-18 08:59

    Moje nauczanie z zakresu z zakresu obrzędowości oraz filozofii systemu nauki w Polsce nie jest znane . Gdy by je znano wypowiedzi zawarte były by bardziej europejskie a nie pełne xenofobi , rasizmu oraz nietolerancji . Znajomość moich encyklik które śle wzorem Biskupa Józefa z Lublina pozwala poznać głebiej moje nauczanie z zakresu liturgii i filozofii systemu nauki w Polsce. Moje nauczanie sprowadza się do tego, że nasz wspaniały system nauki jest oparty napodwalinach którymi są: habilitacja, zatrudnieniowa polityka prorodzinna, rodzinne dziedziczenie katedr, wielo-etatowość samodzielnych pracowników nauki oraz zdolność sprawowania stanowisk kierowniczych przez samodzielnych pracowników nauki do momentu dobrowolnego położenia się na katafalk oraz transparentne przyznawanie grantów. A najważniejsza jest habilitacja bo ona spaja system. A zgodnie z moim nauczaniem szkoły wyższe, są nie po to by zaspokajać rynek potrzeb edukacyjnych studenta na wiedzę, a rynek pracy samodzielnych pracowników naukowych posiadających stopień doktora habilitowanego nauki w Polsce. I bydło ma płacić za krynice wiedzy udzielana przez naszych Noblistów. Co za bydło ?. A kwiat habilitacyjny winien 5 razy więcej etatów.

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane galerie:

Wiadomości z Kraju

    «