E-papierosy można palić mimo zakazu

2010-11-15 11:24 | Aktualizacja: 10:54
E-papierosy można palić mimo zakazu

E-papierosy można palić mimo zakazu / Shutterstock)

Pracodawca nie może zakazać używania elektronicznych papierosów w firmie. Podwładnemu nie przysługuje jednak przerwa na palenie.

reklama


E-papieros nie jest wyrobem tytoniowym, więc nie podlega ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Jego używania nie zabrania też nowelizacja ustawy, która dziś wchodzi w życie. Skoro przepisy nie zakazują korzystania z takich urządzeń, to jest ono dopuszczalne.

Pracodawca mógłby zabronić używania e-papierosów, jeśli wydychane po jego użyciu powietrze zawierałoby szkodliwe substancje. Badania potwierdziły jednak, że są one wolne od takich związków, w tym od nikotyny.

– Osoby korzystające z e-papierosów wydychają parę wodną. Współpracownicy osób używających takich urządzeń nie są więc narażeni na bierne palenie – tłumaczy prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Podkreśla, że z medycznego punktu widzenia jest to taki sam produkt nikotynozastępczy jak np. gumy do żucia lub plastry. Dlatego ustawodawca nie zdecydował się na ustawowe ograniczenie korzystania z tych urządzeń, mimo że podczas prac nad nowelizacją posłowie rozważali taką możliwość.

Prawnicy podkreślają, że zakaz używania e-papierosów ograniczałby jednocześnie prawo pracowników do swobodnego zachowania. Jego wprowadzenie oznaczałoby, że firma ma też prawo zabronić używania np. lekarstw i kosmetyków o intensywnym zapachu lub gumy do żucia, która ma zastąpić palenie papierosów. W tym drugim przypadku narażenie pracowników na kontakt ze szkodliwymi substancjami byłoby wyższe niż w przypadku korzystania z e-papierosów (gumy takie zawierają bowiem niewielkie dawki nikotyny).

Pracownik może zatem używać elektronicznych papierosów w czasie pracy. Nie przysługuje mu jednak z tego tytułu przerwa w pracy. Korzystanie z takich urządzeń nie powinno mieć zatem wpływu na organizację pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 11
 • ~tiktak2013-02-15 08:55

  E -papieros jest wspaniały jest to wynalazek przyszłościowy i tylko patrzeć jak pomału będą upadać firmy tytoniowe na normalne papierosy .Ja mam go tydzień i już wiem że nie wrócę do normalnych śmierdzieli

 • ~Lesiu2012-12-12 17:08

  Glikol propylenowy jest składnikiem leków i kosmetyków.

  Glikol propylenowy rozkłada się w organiźmie na cukry proste, będące podstawowym składnikiem odżywczym dla naszych komórek.

  Glikol propylenowy odparowywany w e-papierosie jest nośnikiem śladowych ilości nikotyny i substancji zapachowych stosowanych w kosmetykach i w żywności.

  Czy już komuś w tym kraju tak bardzo psychozy i fobie uderzają do mózgów, że te same składniki stosowane w lekach i w jedzeniu - nagle stają się żródłem nagonki na ludzi, którzy wdychają je w postaci ciepłej i "zapachnionej" mgiełki cukrów i perfum?

  Pajacujecie ludzie!

  Po wielu latach palenia papierosów, kupowanie w aptekach i próba żucia kilogramów legalnych gum zawierających tę samą szkodliwą nikotynę i takie same substancje smakowo-zapachowe w celu pozbycia się nałogu nie odnosiła żadnego skutku.

  Zawartość nikotyny wciąż była taka sama i tak samo jej pożądałem...

  Od wielu miesięcy jednak nie palę i nie śmierdzę, bo miałem możliwość korzystania z osobistego inhalatora, w którym stopniowo "zjechałem" do liquidu o zerowej zawartości nikotyny...

  Dziękuję wynalazcy e-papierosa z całego serca ja i moja rodzina!

 • ~fakty i mity2012-10-10 22:25

  Cytuję "Osoby korzystające z e-papierosów wydychają parę wodną. " NIEPRAWDA!!! Pytam: a gdzie jest ta nikotyna??? Mój znajomy tak "baka"i się NIE ZACIĄGA, a dym wali z e-papierosa i z otwartych ust... zaraz go wydmuchuje!

  Więc, palący e-papierosa rozprowadza naokoło NIKOTYNĘ, a to jest ZABRONIONE

 • ~Kris2012-09-27 23:02

  Mi pracodawca zabronił korzystanie z e papierosa

 • ~Specialista2012-04-12 22:41

  BAMBO, nawet się nie zainteresowałeś dobrze tematem a głupoty wypisujesz!
  Jak można twierdzić że nie wiadomo czy glikol propylenowy nie jest szkodliwy. Ta substancja jest znana i stosowana w spożywce, kosmetyce, od lat a na każdej dyskotece zadymiają imprezy glikolem propylenowym. W Nowej Zelandi w ramach testów inhalowano nawet dzieci. Z obserwacji wynikło że glikol może być bakteriobójczy i zmniejszać ryzyko infekcji gardła.
  WHO jest okropnie nie poważną instytucją dopuszczają do użytku niesprawdzone leki lub produkty spożywcze a innych się czepiają bez powodu. Nie ma żadnych przesłanek mówiących o tym że e-papieros może być szkodliwy dla zdrowia (nie licząc nikotyny) w przeciwieństwie do zwykłego papierosa, którego skład jest 10x dłuższy niż płynu do e-pap. i nieporównywalnie groźniejszy.
  Ja e-papierosa używam już prawie 5 lat o ile można nazwać to używaniem bo pociągnę sobie tylko czasem jak jadę samochodem. Czuje się świetnie, nie śmierdzę a nikotyny do organizmu wprowadzam teraz tyle co nic. A jeszcze kilka lat temu nawet bym się nie spodziewał że kiedykolwiek przestane palić zwykłe fajki.

 • ~BAMBO2252012-02-28 15:40

  Coś o e papierosie

  - To stuprocentowe kłamstwo, jakoby papierosy elektroniczne miały wyleczyć kogokolwiek z nałogu - powiedział dyrektor departamentu antynikotynowego WHO Douglas Bettcher. WHO wysłało list do producentów tych papierosów, nakazując natychmiastowe wycofanie swojego logo i nazwy z wszelkich materiałów reklamowych.

  Wynalezione w 2004 roku w Chinach, elektroniczne papierosy działają na podstawie procesu waporyzacji, w trakcie którego przetworzona i oczyszczona nikotyna z liści tytoniu zostaje w atomizerze skroplona, zamiast być spaloną.

  - Od czasu wprowadzenia na rynek tych papierosów, żadne poważne instytucje nie przeprowadziły badań klinicznych bądź toksykologicznych, które udowadniałyby skuteczność oraz bezpieczeństwo dla zdrowia e-papierosa - podsumował Bettcher.

  Ostatnio francuskie ministerstwo zdrowia potwierdziło, że elektroniczne papierosy mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia takie jak glikol propylenowy.

 • ~kinia2011-04-12 16:01

  ja pale trendy i jest ok.

 • ~karolek2010-11-21 10:31

  i bardzo dobrze, ponieważ tzw. e-dymek to nie jest wkońcu to samo co zwykły papieros, osobiście nie wyobrażam sobie wypicia piwa i nie puszczenia dymku przy okazji, zresztą po to te papierosy powstały, żeby palacze mogli znaleźć substytut zwykłego

 • ~Jacobson2010-11-18 15:02

  Chwilę przed wejściem zakazu zrobiłem rozeznanie w elektronicznych papierosach, wydałem 100zł (równowartość 10 paczek papierosów) na model Cigito Smart i teraz sobie popalam i przy piwku i w pracy i w domu. Nic nie śmierdzi, nikomu nie przeszkadzam no i nie dostanę mandatu. Bardzo polecam i popieram to co buba napisał wcześniej - nigdy więcej analogowych :)

 • ~buba2010-11-16 08:47

  Od roku palę e-papierosy i nigdy więcej papierosów analogowych. Jeżeli myślisz o zakupie e-papierosa zajrzyj koniecznie na nasze forum [ur]http://www.swiatpapierosow.pl[/url]


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV