E-papierosy można palić mimo zakazu

| Aktualizacja:
X

Pracodawca nie może zakazać używania elektronicznych papierosów w firmie. Podwładnemu nie przysługuje jednak przerwa na palenie.

E-papieros nie jest wyrobem tytoniowym, więc nie podlega ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Jego używania nie zabrania też nowelizacja ustawy, która dziś wchodzi w życie. Skoro przepisy nie zakazują korzystania z takich urządzeń, to jest ono dopuszczalne.

Pracodawca mógłby zabronić używania e-papierosów, jeśli wydychane po jego użyciu powietrze zawierałoby szkodliwe substancje. Badania potwierdziły jednak, że są one wolne od takich związków, w tym od nikotyny.

– Osoby korzystające z e-papierosów wydychają parę wodną. Współpracownicy osób używających takich urządzeń nie są więc narażeni na bierne palenie – tłumaczy prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Podkreśla, że z medycznego punktu widzenia jest to taki sam produkt nikotynozastępczy jak np. gumy do żucia lub plastry. Dlatego ustawodawca nie zdecydował się na ustawowe ograniczenie korzystania z tych urządzeń, mimo że podczas prac nad nowelizacją posłowie rozważali taką możliwość.

Prawnicy podkreślają, że zakaz używania e-papierosów ograniczałby jednocześnie prawo pracowników do swobodnego zachowania. Jego wprowadzenie oznaczałoby, że firma ma też prawo zabronić używania np. lekarstw i kosmetyków o intensywnym zapachu lub gumy do żucia, która ma zastąpić palenie papierosów. W tym drugim przypadku narażenie pracowników na kontakt ze szkodliwymi substancjami byłoby wyższe niż w przypadku korzystania z e-papierosów (gumy takie zawierają bowiem niewielkie dawki nikotyny).

Pracownik może zatem używać elektronicznych papierosów w czasie pracy. Nie przysługuje mu jednak z tego tytułu przerwa w pracy. Korzystanie z takich urządzeń nie powinno mieć zatem wpływu na organizację pracy.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~karolek
   2010-11-21 10:31
   i bardzo dobrze, ponieważ tzw. e-dymek to nie jest wkońcu to samo co zwykły papieros, osobiście nie wyobrażam sobie wypicia piwa i nie puszczenia dymku przy okazji, zresztą po to te papierosy powstały, żeby palacze mogli znaleźć substytut zwykłego
  • ~Jacobson
   2010-11-18 15:02
   Chwilę przed wejściem zakazu zrobiłem rozeznanie w elektronicznych papierosach, wydałem 100zł (równowartość 10 paczek papierosów) na model Cigito Smart i teraz sobie popalam i przy piwku i w pracy i w domu. Nic nie śmierdzi, nikomu nie przeszkadzam no i nie dostanę mandatu. Bardzo polecam i popieram to co buba napisał wcześniej - nigdy więcej analogowych :)
  • ~buba
   2010-11-16 09:08
   Od roku palę e-papierosy i nigdy więcej papierosów analogowych. Jeżeli myślisz o zakupie e-papierosa zajrzyj koniecznie na nasze forum [ur]http://www.swiatpapierosow.pl[/url]
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.