Tuż po godzinie 10 otwarto dla pieszych most Marii Skłodowskiej-Curie. Warszawiacy mogą spacerować południową jezdnią mostu - w kierunku Białołęki.

Dziś do metra jadę z Nowodworów 26 minut. Według rozkładu nowego autobusu, który będzie kursował tym mostem, będę jechał nim 18 minut, a po południu podróż z Metra Młociny do pętli na Nowodworach skróci się o 10 minut - precyzyjnie wyliczał pan Jan.

Pani Anna przyszła na otwarcie mostu ze swoim 4-letnim synem Łukaszem. Pogoda jest piękna, a most to dzisiaj najlepszy taras widokowy na Wisłę. Przyszliśmy tu, bo to ostatnia okazja przed jesienią - dopiero wtedy ma zostać otwarta część mostu dla pieszych i rowerzystów - powiedziała.

Inni martwią się już o to, co będzie po rozpoczęciu remontu sąsiedniego mostu Grota-Roweckiego, który ma rozpocząć się prawdopodobnie w sierpniu. Szkoda, że na tym moście nie będzie buspasów. Kiedy zamkną most Grota komunikacja miejska tutaj może utknąć w korkach - mówił pan Rafał.

Impreza otwarcia nowej przeprawy odbędzie się wieczorem. Jej tytuł to "PoRa otworzyć!" - od odkrytych przez patronkę mostu pierwiastków: polonu (Po) i radu (Ra). Zabawa rozpocznie się o godz. 17.30. Dwie grupy mieszkańców - z dwu końców przeprawy - mają wtedy dokonać symbolicznego połączenia brzegów Wisły. W dalszej części programu jest układanie tablicy Mendelejewa i taneczny flash mob. O godzinie 19 prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz odsłoni tablicę z nazwą mostu, chwilę potem rozpocznie się pokaz świetlno-pirotechniczny.

Most Skłodowskiej-Curie połączył prawobrzeżną Białołękę z położonymi na lewym brzegu Wisły Bielanami. Jest najbardziej na północ wysuniętą przeprawą w Warszawie. Ma długość ok. 795 m i składa się z trzech niezależnych obiektów - dwóch trójpasmowych przepraw drogowych oraz jednej przeznaczonej pod trasę tramwajową i ciąg pieszo-rowerowy. Budowa części tramwajowej ma zostać ukończona do końca czerwca, a oddana do użytku prawdopodobnie jesienią.

Pozwolenie na budowę mostu zostało wydane 21 kwietnia 2009 r., a pierwszą łopatę na budowie Gronkiewicz-Waltz w towarzystwie wbiła 3 czerwca 2009 r. Prezydent miasta zapowiedziała wówczas, że złoży wniosek do Rady Warszawy o nadaniu mostowi imienia Jana Pawła II. Kombatanci wnioskowali o inną nazwę - Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK. Ostatecznie patronką mostu została polska noblistka Maria Skłodowska-Curie - stołeczni radni decyzję w tej sprawie podjęli 1 grudnia ub.r. Warszawiacy nowy most nazywają Północnym.

Dla samochodów most Skłodowskiej-Curie ma zostać oddany w niedzielę. Będzie to ósma przeprawa drogowa w stolicy. Poza nią istnieją mosty: Poniatowskiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Świętokrzyski i Siekierkowski.