W środę w sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyły się obchody 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

"Solidarność" niezmienna od 1980 roku

Związek Zawodowy "Solidarność" się nie zmienił. Jesteśmy jak w 1980 roku, twardo stąpamy po ziemi, mówimy prawdę w oczy. Od tego jest związek zawodowy, aby mówić prawdę, niejednokrotnie gorzką prawdę i to są te dni, lipcowo-sierpniowo-wrześniowe, żeby o tym mówić - podkreślił Piotr Duda.

Mówiąc o historii NSZZ "Solidarność" zaznaczył, że związek jest cały czas taki sam.

Reklama

"Solidarność nie jest dzisiejsza, wczorajsza czy przedwczorajsza. Jest jedna Solidarność od samego początku i my nikogo z niej nie wyrzucaliśmy. Każdy wybrał swoją drogę w życiu. Jedni poszli do polityki, inni do biznesu i mieli do tego prawo. Ci, którzy są w związku od 1980 roku, godnie reprezentują tę organizację nie tylko w zakładach pracy, ale są bardzo ważnym czynnikiem w dialogu społecznym z każdą władzą - mówił Duda.

Reklama

Komentarz do słów Danuty Wałęsy

Odniósł się do słów Danuty Wałęsy, która podczas symbolicznego otwarcia historycznej stoczniowej Bramy nr 2. w Gdańsku oceniła, że "rząd chce wygumkować Wałęsę" oraz "obecna Solidarność to złodzieje, którzy ukradli nam naszą Solidarność".

Nikt nikogo nie gumkuje. Solidarność idzie drogą prawdy. W moim gabinecie wisi portret pierwszego przewodniczącego. Taka jest nasza historia, historia naszego związku i niczego nie gumkujemy - mówił dodając, że będzie reagował na obrażanie związkowców.

Zwrócił również uwagę na toczącą się wojnę w Ukrainie oceniając, że związkowcy stanęli na wysokości zadania. Pokazaliśmy swoją solidarność, otworzyliśmy nasze domy dla gości z Ukrainy i gościmy ich do dzisiaj - podkreślił.

Autorzy: Aleksandra Kiełczykowska, Piotr Mirowicz