Za odrzuceniem sprawozdania głosowało 355 posłów, 49 było za jego przyjęciem, a sześciu wstrzymało się od głosu.

Reklama

Wniosek o odrzucenie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na początku czerwca rekomendowali Sejmowi posłowie z Komisji Kultury i Środków Przekazu.

We wtorek decyzję o głosowaniu za odrzuceniem sprawozdania KRRiT podjęły władze klubu PO. Jak mówił wówczas PAP rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz, "przede wszystkim ze względu na to, jak zachowywali się tam przedstawiciele SLD".

"Platforma chce, żeby KRRiT była ciałem eksperckim, a nie politycznym. W Radzie powinni zasiadać eksperci, a nie - tak jak w przypadku SLD - funkcjonariusze polityczni. Rada w 2010 roku pracowała źle" - dodał.

Głosowanie za odrzuceniem sprawozdania zapowiadali też przedstawiciele klubów PiS i PSL. Przyjęcia dokumentu chciał natomiast SLD.

Wcześniej sprawozdanie KRRiT odrzucił Senat. Teraz przyszłość KRRiT, działającej w obecnym składzie od sierpnia minionego roku, zależy od prezydenta - zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, kadencja Krajowej Rady wygasa w ciągu dwóch tygodni od tego z głosowań w parlamencie, które odbyło się później. Według dotychczasowych wypowiedzi doradców prezydenta, Bronisław Komorowski nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.