Na wniosek IPN warszawski sąd okręgowy zlecił lekarzom wydanie nowej opinii na temat stanu zdrowia byłego pierwszego sekretarza KC PZPR.

Reklama

Biegli z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mają zbadać, czy Wojciech Jaruzelski może brać udział w rozprawach.

- W sytuacji gdyby uznali, że jest to niemożliwe, to sąd polecił, ażeby orzekli, czy stan zdrowia rokuje poprawę. Jeśli tak, to kiedy to nastąpi - powiedziała rzeczniczka warszawskiego sądu okręgowego Agnieszka Domańska.

Opinia biegłych ma zostać sporządzona do 1 września. - Sąd zakłada, że wyznaczony termin zostanie dotrzymany - dodała Agnieszka Domańska.

W ubiegły wtorek Informacyjna Agencja Radiowa podała, że śledczy IPN-u oczekują, by zbadano stan zdrowia Wojciecha Jaruzelskiego. Komisja Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiego w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłych w celu ustalenia, czy Jaruzelski może uczestniczyć w procesie.

8 sierpnia 2011 roku sąd zawiesił postępowanie przeciwko Jaruzelskiemu. Biegli stwierdzili, że były pierwszy sekretarz KC PZPR, który przechodził chemioterapię, bezwzględnie nie powinien brać udziału w rozprawach.

Z doniesień medialnych wynika, że 6 lipca Wojciech Jaruzelski wziął jednak udział w obchodach swoich 90. urodzin. Według tych informacji, generał miał wygłosić 40-minutowe przemówienie dla stu gości.