- Proponuję, by komendant zajął się ściganiem przestępczości, a nie organizował walkę z wiarą katolicką - mówi wprost w rozmowie z dziennik.pl Tomasz Kaczmarek, polityk PiS, który zaniepokojony jest zachowaniem komendanta Karola Szwalbe.

Reklama

Kością niezgody stała się decyzja komendanta z Radomia, który nakazać miał zdjęcie krzyży w komisariatach, w tym m.in. w swoich gabinecie i sekretariacie oraz w sali narad. Poinformowała o tym grupa anonimowych policjantów, która napisała też list do komendanta wojewódzkiego i biskupa diecezjalnego.

Miał on też zabronić wzięcia udziału w pielgrzymce do Częstochowy, choć on sam w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" temu zaprzecza. Przekonuje w niej także, że krzyż w swoim gabinecie zdjął sam, a ich usunięcia w komisariatach podwładnym nie nakazywał.

O wyjaśnienie całej sprawy Tomasz Kaczmarek prosi teraz zarówno ministra spraw wewnętrznych, Bartłomieja Sienkiewicza, jak i prokuratora generalnego, Andrzeja Seremeta.

- Łącznie wysłałem pięć pism, w tym także do: rzeczniczki praw obywatelskich Ireny Lipowicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz i Państwowej Inspekcji Pracy - wylicza. W piśmie do prokuratora zarzuca komendantowi obrazę uczuć religijnych, a w piśmie do rzeczniczki praw obywatelskich - dyskryminowanie policjantów ze względu na wiarę.

- Oczekuję ścigania i ukarania komendanta. Mam nadzieje, że szef MSW podejmie odważną decyzję i go zdymisjonuje - mówi. Przekonuje przy tym, że komenda policji, to nie jest prywatne mieszkanie - komendant przyjmuje tam innych - i nie może samodzielnie o wszystkim decydować.

"Komendant sam mebluje swój pokój"

Tymczasem w obronie Karola Szwalbe stanęli politycy Ruch Palikota - w niedzielę w Gdyni zorganizował happening, w którym wziął udział m.in. Robert Biedroń. Do rodzinnego zdjęcia zaproszono wszystkie osoby, popierające postawę szefa komisariatu.

- To komendant sam mebluje swój pokój, a nie biskup. Po drugie, jaki jest sens pisania w sprawie zdjęcia krzyży do władz Kościoła, skoro one nie są przełożonymi policjantów - mówi dziennik.pl Andrzej Popielski, wiceprzewodniczący okręgu 26 Ruchu Palikota. Z Robertem Biedroniem nie udało się nam bezpośrednio skontaktować.

W mailu przesłanym mediom można z kolei przeczytać, że komendant daje przykład najwyższym władzom państwowym, że należy szanować Konstytucję, a policja opłacana z podatków wszystkich obywateli - nie tylko katolików - ma wszystkim obywatelom służyć.

Wiadomo także, że komendant Karol Szwalbe złożył już wyjaśnienia. Jak informuje Alicja Śledziona, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, w najbliższym czasie komendant wojewódzki zajmie w tej sprawie stanowisko.