W niemieckiej prasie kolejny komentarz na temat Donalda Tuska, tym razem w dzienniku "Sueddeutsche Zeitung". Korespondent gazety ocenia, że gwiazda polskiego premiera gaśnie.

Reklama

Jak czytamy, Donald Tusk od miesięcy wystawiony jest na zmasowane ataki opozycji i sympatyzujących z nią gazet, ale rzadko stawia tym atakom opór. Premier unika wywiadów i dużych wystąpień, co w jego przypadku może być groźne. Autor tekstu zastrzega jednak, że Tuskowi trudno jest zorganizować linię obrony, bo jego rząd krytykowany jest nie tyle za konkretne projekty, ile za wszystko, co akurat się nie układa, nawet za słabą koniunkturę w Unii Europejskiej.

Zdaniem komentatora gazety, na wyraźny spadek popularności Donalda Tuska ma też wpływ trwająca od miesięcy otwarta walka z Jarosławem Gowinem. Jak czytamy, Tusk co prawda wygrał starcie o przywództwo w partii, ale wyszedł z tego pojedynku osłabiony. Szefowi rządu nie pomaga też brak zdecydowanej postawy w sprawie Hanny Gronkiewicz-Waltz czy Jacka Rostowskiego. Donald Tusk jest zrezygnowany, jego gwiazda szybko gaśnie - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".