Kaczyński podkreślał, że wybory do PE są pierwszymi w cyklu wyborczym, po których będą miały miejsce wybory parlamentarne i prezydenckie. - W ciągu tego roku, który można liczyć od dzisiejszego dnia, zdecydują się dalsze losy naszego kraju i to kwestia ogromnie istotna - powiedział szef PiS.

Reklama

Jak dodał, mylą się ci, którzy mówią, że wybory do PE nie są tak ważne, jak te do polskiego parlamentu. - Mylą się, ci którzy mówią: "poprzemy was w wyborach parlamentarnych, ale te nie są takie ważne, to my na nie nie chodzimy". Te europejskie, też są bardzo ważne - podkreślił Kaczyński.

Jego zdaniem stawką wyborów do PE jest kwestia poziomu życia Polaków. W ocenie Kaczyńskiego, jeśli wybory wygrają i rządy przejmą konkurenci PiS, to wprowadzone przez PiS programy społeczne zostaną odebrane. - Nie ma najmniejszej wątpliwości dlatego, że słyszymy takie deklaracje i to jest przesłanka, do której można się odwoływać - powiedział.

Ponadto - mówił szef PiS - „żeby tego rodzaju transfery społeczne mogły być stosowane, to po prostu trzeba umieć rządzić, panować nad finansami publicznymi, ściągać podatki i trzeba zachować pewien porządek w państwie". - Do tego nasi konkurenci są całkowicie niezdolni. Władza PO i PSL pokazała, że ta niezdolność jest czymś trwałym i immanentnym - ocenił Kaczyński.

Dlatego - jak mówił prezes PiS - jego partia broni pieniędzy, przeznaczanych m.in. na program Rodzina "500 plus", na świadczenia społeczne, wyprawkę oraz broni wieku emerytalnego i bezpłatnych lekarstw. - To jest bardzo ważne dla poziomu życia społeczeństwa i to jest także ważne dla gospodarki - oświadczył Kaczyński.

Prezes PiS ocenił, że jedną z najistotniejszych kwestii jest stosunek do przyjęcia przez Polskę euro. Jego zdaniem przyjęcie euro oznacza straty dla gospodarstw domowych i polskiej gospodarki.

Reklama

- Nasi przeciwnicy, chociaż oczywiście jak w wielu sprawach, mówią raz jedno, raz drugie, to jednak wielu z nich deklaruje i to na takich forach, gdzie trzeba traktować te deklaracje bardzo poważnie, iż Polska będzie przyjmowała euro. To oznacza straty dla polskiej gospodarki, dla polskiej suwerenności i polskich gospodarstw domowych - dodał Kaczyński.

Lider PiS wskazywał też na kwestie bezpieczeństwa, w tym "relokacji uchodźców i związanych z tym problemów", a także na kwestie związane z prawem do wychowania dzieci, z prawem - jak mówił – „do zachowania tradycyjnych instytucji, z normalną rodziną, składającą się z kobiety i mężczyzny".

- To są kwestie zupełnie fundamentalne, właśnie już nie tylko w wymiarze narodowym, w wymiarze naszego narodowego planu rozwijania się, zbliżania do poziomu europejskiego, tej prawdziwej europejskości, którą będziemy czuli także w kieszeni, ale także w wymiarze cywilizacyjnym - zaznaczył Kaczyński.

Szef PiS uważa, że w Europie trzeba bronić wartości. "Jeśli chodzi o bieg historii to w ostatecznym rozrachunku zawsze rozstrzygają wartości (...) Tego dziś w Europie trzeba bronić, bo to jest dziś zagrożone" - oświadczył.

Podczas wystąpienia prezes PiS nawiązał też do problemów miejscowości, takich jak Ryki. Według niego, jeśli do władzy dojdzie obecna opozycja, wówczas "znów będziemy mieli zwijanie komisariatów, poczt, będziemy mieli zwijanie tego wszystkiego, co jest poza wielkimi miastami, bo na tym polega polityka naszych politycznych konkurentów".