- Nie wszystko się nam udało w tej kampanii. Myślę, że za dużo było ideologii, szczególnie skrętu w lewo w Koalicji Europejskiej. Niepotrzebne wzięcie na sztandary różnych spraw ideologicznych. Zaczęło się od karty LGBT, później wystąpienie pana Jażdżewskiego. Donald Tusk bardziej chyba zmobilizował wyborców PiS-u niż Koalicji Europejskiej – powiedział w programie „Kropka nad i” w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

Reklama

- Umowa koalicyjna została zawiązana na czas wyborów europejskich. Te wybory się zakończyły, więc czas funkcjonowania Koalicji już jest za nami, za nami są wybory. Teraz trzeba wyciągnąć wnioski i podjąć decyzje, co dalej - dodał.

Wcześniej Piotr Zgorzelski, zapytany przez portal wPolityce.pl czy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego to porażka PSL, odpowiedział: "Ale jaka porażka? Plan minimum został osiągnięty. Są trzy mandaty. A jak byśmy poszli sami mogłoby być gorzej".

PSL w tych wyborach startowało w ramach Koalicji Europejskiej wraz z PO, SLD, Nowoczesną i Zielonymi. Według oficjalnych wyników podanych przez PKW mandaty uzyskało trzech działaczy Stronnictwa: dotychczasowi europosłowie Jarosław Kalinowski i Krzysztof Hetman oraz Adam Jarubas. W kończącej się kadencji PE, Stronnictwo miało 4 europosłów.

PiS zdobyła 45,38 proc. głosów a KE - 38,47 proc.

Zgorzelski na uwagę, że zdecydowana większość mieszkańców wsi wybrała PiS a nie PSL, przyznał, że to prawda, jednak jak podkreślił, "projekt Koalicja Europejska zakończył się w niedzielę o godz. 21, w chwili zamknięcia lokali wyborczych". - Na nic innego się nie umawialiśmy. Teraz wszystkie drogi dla PSL są otwarte - stwierdził.

- Samodzielny start cały czas wchodzi w grę. Ale możliwe jest zbudowanie nowego projektu. Nie wiem czy pan pamięta, ale jakiś czas temu była konferencja o nowoczesnej chadecji i racjonalnym centrum politycznym z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem jako liderem - powiedział Zgorzelski, pytany na co oprócz samodzielnego startu ludowcy mogą zdecydować się w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Przypomniał, że w tej konferencji wziął udział Aleksander Hall, Ludwik Dorn, Marek Biernacki. - Byli też nasi przyjaciele z Unii Europejskich Demokratów. Można więc budować nową formułę. Ale za wcześnie na konkrety. Od wyborów minęło jeszcze za mało czasu - zaznaczył polityk PSL.

Zapytany, czy PSL jest zainteresowany udziałem w ewentualnym opozycyjnym projekcie, którego liderem będzie szef rady Europejskiej b. premier Donald Tusk, Zgorzelski stwierdził: "Na razie pan Tusk do nas nie dzwonił, więc trudno rozważać iluzoryczne tematy".

Reklama