Posłowie Koalicja Obywatelskiej zorganizowali w poniedziałek konferencję prasową, aby powiedzieć o sposobie wydatkowania środków z podległego Ministerstwu Sprawiedliwości Funduszu Sprawiedliwości. Zaznaczali, że pieniądze te powinny trafiać do ofiar przestępstw, tymczasem - jak podkreślali - wydawane są inaczej.

Reklama

Gasiuk-Pihowicz mówiła o "bezprecedensowym wsparciu podlegającego Ziobrze Funduszu Sprawiedliwości dla będącego częścią imperium Tadeusza Rydzyka tzw. Centrum Ochrony Praw Chrześcijan". Porta OKO.press. podał niedawno, że założona przez Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis do 2023 roku dostanie, w ramach rozpisanego w styczniu konkursu, miliony złotych na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan, a pieniądze mają pochodzić z Funduszu Sprawiedliwości, nadzorowanego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Zbigniew Ziobro za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości kupuje sobie poparcie Tadeusza Rydzyka i lepszą pozycję negocjacyjną w walce o władzę i stołki w koalicji - powiedziała Gasiuk-Pihowicz. W ten sposób - oceniła posłanka KO - "załatwia sobie bilet powrotny do rządu", a sojusz toruńskiego redemptorysty z Ziobrą to może być "największy problem" dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Fundusz Sprawiedliwości kiedyś pomagał ofiarom przestępstw, a teraz służy do pomagania obecnej władzy - stwierdziła Gasiuk-Pihowicz.

Reklama

Poseł Myrcha przypomniał, że w ubiegłej kadencji Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której założyciel jest o. Tadeusz Rydzyk otrzymała zlecenia na szkolenia medialne dla prokuratorów i sędziów. Czy widzimy jakieś tego efekty? - pytał Myrcha. Widzimy jakieś akcje społeczne, jakieś kampanie internetowe? Wszyscy widzą, że to jest zwykły pic. Pieniądze podatników zostały zmarnowane - powiedział.

Reklama

Posłowie KO zapowiedzieli, że będą kontynuować kontrolę wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości (wcześniej Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) jest zasilany z nawiązek zasądzanych od sprawców przestępstw. Zgromadzone środki mają być przeznaczane m.in. na wsparcie prawne, psychologiczne i socjalne dla ofiar przestępstw. Do pewnego momentu zadania te były w konkursach zlecane głównie organizacjom pozarządowym. Od września 2017 r. wprowadzono zmiany: środki mogą być przeznaczane także na przeciwdziałanie przestępczości, a pomoc z funduszu może być przekazywana także na rzecz instytucji publicznych.

Kamila Gasiuk-Pihowicz przekonywała też, że obecny kryzys polityczny skończy się tak, że "zwycięży miłość". Miłość ludzi Ziobry do władzy, stołków, posad i cała jego formacja najprawdopodobniej wróci za jakiś czas do koalicji - powiedziała.