Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił w środę zmiany kadrowe w ratuszu po dymisji Pawła Rabieja. Aldona Machnowska-Góra została nową wiceprezydent Warszawy. Będzie odpowiadać za sprawy związane z kulturą oraz politykę społeczną i mieszkalnictwo.

Reklama

Wybór Aldony Machnowskiej-Góry nie był podyktowana sprawami merytorycznymi, nie ma ona dużego doświadczenia samorządowego, lecz był nagrodą za lojalność wobec prezydenta Trzaskowskiego i jego środowiska – ocenił wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS).

Wybór pani Machnowskiej-Góry był podporządkowany polityce. Chodziło o marginalizację Nowoczesnej (z której pochodził Paweł Rabiej – PAP) – wskazał przewodniczący klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz. Według niego nowa wiceprezydent jest "tylko polityczną figurantką". Jej wybór wskazuje, że władze stolicy skręcają mocno w lewą stronę – oznajmił Jurkiewicz.

Nie dziwi mnie wybór Machnowskiej-Góry, to ona pisała program Rafałowi Trzaskowskiemu – powiedział radny Filip Frąckowiak (PiS). W jego ocenie nowa wiceprezydent Warszawy będzie prowadziła – podobnie jak Paweł Rabiej – politykę wspierająca środowiska LGBT.

Wskazał, że Machnowska-Góra była zaangażowana w realizację projektów dotyczących promocji LGBT – tym zajmuje się między innymi właśnie Aldona Machnowska. Przypomniał, że władze stolicy przekazały niemal 2 mln zł Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum, którym kierowała była agentka służb specjalnych PRL Jolanta Lange.

Były radny PiS, a obecnie poseł i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, przytoczył na twitterze informację, że po zatrzymaniu przez policję sprawców ataku na pomnik Chrystusa przy Bazylice Św. Krzyża z propozycją pomocy wystąpiła właśnie obecna wiceprezydent. Zaoferowała, że jeśli dojdzie do sytuacji, w której potrzebna będzie pomoc miasta, to miasto pomoże - napisał Kaleta, cytując portal Okopress.pl.

Reklama

Aldona Machnowska-Góra – jak czytamy w biogramie zamieszczonym na stronie kultura.warszawa.pl – to absolwentka filologii Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórczyni programu dla Warszawy Rafała Trzaskowskiego, działaczka społeczna i animatorka kultury, producentka spektakli i festiwali teatralnych, od 2016 r. wicedyrektorka Teatru Studio w Warszawie.

"Gazeta Wyborcza" napisała o niej (30 listopada 2018 r.), że "Rafał Trzaskowski specjalnie dla niej stworzył nowe stanowisko w urzędzie miasta. Tym samym Aldona Machnowska-Góra z Teatru Studio stała się jedną z najważniejszych osób w Warszawie".

Natomiast według "Gazety Polskiej" Aldona Machnowska–Góra jest córką "Konstantego Machnowskiego, komendanta komisariatu na Jezuickiej, na którym śmiertelnie pobito Grzegorza Przemyka".

"GP" napisała, że "Ojciec Machnowskiej – jak wynika z materiałów IPN – po śmiertelnym pobiciu Grzegorza Przemyka awansował do stopnia majora, a następnie, w końcu lat 80., na własną prośbę został skierowany do rodzinnej Ostrołęki na stanowisko komendanta Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych".