Rosja znacząco zwiększyła swoją aktywność wojskową zarówno na terenie Ukrainy jak i wokół jej terytorium. Tak wynika z informacji jakimi dysponuje NATO.
Sekretarz generalny Sojuszu mówił o tym na konferencji prasowej dzień przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Reklama

Agresywne działania Rosji podważyły bezpieczeństwo euroatlantyckie. Podczas gdy wysiłki na rzecz trwałego pokoju są kontynuowane, widzimy znaczący wzrost koncentracji wojskowej zarówno na terenie Ukrainy jak i wokół niej, duże transfery rosyjskiej zaawansowanej broni, wyposażenia oraz personelu wojskowego dla separatystów oraz ogromny wzrost aktywności wojskowej Rosji wokół Europy i dalej - powiedział Stoltenberg.

Stoltenberg podkreślił, że bardzo wyraźne było przede wszystkim zwiększenie rosyjskich działań w przestrzeni powietrznej . W tym roku NATO przeprowadziło łącznie ponad 400 interwencji, by przechwycić rosyjskie samoloty. To o ponad 50 procent więcej niż rok wcześniej. W regionie bałtyckim wzrost ten był jeszcze większy. Zauważyliśmy więc znaczący wzrost w aktywności wojskowej Rosji w powietrzu blisko granic NATO - dodał szef Sojuszu.

Stoltenberg zapowiedział, że po jutrzejszym spotkaniu szefów dyplomacji NATO spodziewa się m.in. porozumienia dotyczącego dalszej obecności NATO we wschodniej flance Sojuszu w przyszłym roku oraz mocnego wsparcia politycznego i praktycznego dla Ukrainy.