Jako pierwszy informację o tym, że Mike Pompeo słyszał rozmowę dwóch prezydentów podał dziennik "Wall Street Journal". Departament Stanu na razie nie odniósł się do prośby telewizji CNN o komentarz w tej sprawie. Pompeo został zapytany o raport sygnalisty w zeszłym tygodniu, kiedy odbywała się sesja Zgromadzenia Ogólnego NZ, i powiedział, że nie przeczytał go jeszcze w całości. Spytany, czy on lub jego personel działał niewłaściwie, sekretarz stanu USA powiedział, że według jego najlepszej wiedzy każde z działań podjętych przez urzędników Departamentu Stanu było całkowicie właściwe.

Reklama

Izba Reprezentantów USA wszczęła dochodzenie w sprawie nacisków, jakie miał rzekomo wywierać prezydent USA na przywódcę Ukrainy, by prokuratura tego kraju wznowiła śledztwo w sprawie Huntera Biden, syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, który walczy o nominację Partii Demokratycznej na jej kandydata w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump ogłosił swój zamiar ponownego kandydowania, co oznacza, że Biden jest jego potencjalnym rywalem. Śledztwo może doprowadzić do impeachmentu Trumpa.

Amerykański prezydenta uważa, że sygnalista przedstawił jego doskonałą rozmowę z prezydentem Ukrainy w sposób całkowicie niedokładny i kłamliwy, opierając się na "informacjach z drugiej i trzeciej ręki". Zełenski oświadczył, że Kijów raczej nie opublikuje swojej wersji jego rozmowy z Trumpem oraz że nie będzie poddawał się naciskom innych państw w tej sprawie. Odpowiadając na pytanie, czy Ukraina rozpocznie śledztwo w sprawie Joe Bidena i jego syna, ukraiński prezydent oznajmił, że nikt w jego kraju nie będzie działał na polecenie z zewnątrz.

Dyrektor wywiadu USA: Sygnalista zrobił właściwą rzecz składając raport

Pełniący obowiązki dyrektora amerykańskiego wywiadu Joseph Maguire, który w czwartek zeznawał przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów, powiedział, że sygnalista, który przekazał szefom wywiadu raport w sprawie prezydenta Donalda Trumpa dokonał właściwego wyboru.

Maguire dodał, że pracownik wywiadu, który złożył ten raport, postąpił tak, jak nakazuje prawo.

Reklama