Sąd okręgowy w Seulu uznał również byłego ministra za winnego ingerencji w postępowanie korupcyjne dotyczące byłego mera miasta Pusan, gdy Czo był doradcą ówczesnego prezydenta kraju Mun Dze Ina. Miał też przyjąć łapówkę o wartości 6 mln wonów (4,9 tys. USD) w formie stypendium dla swojej córki, która studiowała w Pusanie medycynę.

Reklama

“Charakter przestępstw oskarżonego jest szkodliwy, dopuszczał się ich wielokrotnie przez kilka lat, gdy pracował jako wykładowca uniwersytecki” – napisano w uzasadnieniu wyroku. Dodano, że działalność Czo podkopała zaufanie do systemu rekrutacji na studia.

Do więzienia trafiła też żona innego byłego ministra

W tej samej sprawie na rok więzienia skazana została żona byłego ministra Czung Kiung Sim. Odbywa ona już czteroletni wyrok za fałszowanie dokumentów ich syna oraz dyplomów ich córki w celu zapewnienia jej miejsca na uczelni.

Wyrok zapadł prawie trzy lata po upublicznieniu afery, która była jedną z największych w czasie prezydentury Muna, rządzącego krajem od 2017 do 2022 roku – przypomina Yonhap. Czo, znany profesor prawa prestiżowego Uniwersytetu Narodowego w Seulu, był doradcą Muna w latach 2017-2019, a we wrześniu 2019 roku został ministrem sprawiedliwości. Ustąpił z tego stanowiska po około miesiącu w związku ze skandalem.